Terapia młodego mężczyzny prowadzona przez doświadczoną psychoterapeutkę w gabinecie
Rozwój

Jak wygląda wizyta u psychologa

Czasami w życiu każdego pojawia się moment, kiedy czujemy, że nasze problemy nas przerastają. Kryzys w pracy, narastające nieporozumienia między partnerami, problemy z samoakceptacją – problemów jest wiele i często się nawarstwiają. Jeśli to uczucie nie mija, a wręcz czujemy się coraz gorzej, warto pomyśleć nad wizytą u profesjonalisty, który pomoże nam poradzić sobie z nadmiernym stresem.

Niestety w polskim społeczeństwie nadal można spotkać się z opinią, że „jeszcze nie jest ze mną aż tak źle żebym musiał iść do psychologa/psychiatry”. Dlaczego więc czekamy aż wizyta nie będzie wyborem tylko koniecznością? Często obawiamy się napiętnowania wśród najbliższych, nie bierzemy jednak pod uwagę, że obecne tempo rozwoju cywilizacyjnego powoduje szereg skutków niekorzystnych dla naszego organizmu. Zamiast męczyć się w pojedynkę warto zaufać profesjonaliście i jak najszybciej rozwiązać swój problem.

Jak znaleźć właściwy gabinet

Aby to zrobić należy wpisać w wyszukiwarce hasło zapytania np. psycholog w Warszawie. Następnie pojawi się nam lista stron z adresami gabinetów specjalistów. Możemy także skorzystać z baz danych zrzeszających lekarzy jak portal znanylekarz.pl, gdzie po określeniu dziedziny lekarza i miejscowości, ukażą nam się specjaliści z dodatkowymi informacjami – od rodzaju płatności w gabinecie po główne specjalizacje i staże zawodowe danego lekarza.

Aby wizyta była udana należy pamiętać o najważniejszym – nie ma gotowego schematu przebiegu takiego spotkania. Psychoterapia jest sprawą indywidualną, a każdy przypadek traktowany jest wyjątkowo w związku z czym to jak będzie wyglądała nasza wizyta w dużej mierze zależy od nas.

Jak wygląda pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj ok. 45-60 min. Jest to głównie wizyta zapoznawcza – podczas niej psycholog ma szansę zebrać wywiad, porozmawiać o naszych kłopotach i dotychczasowych sposobach na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Ustalony zostaje także harmonogram spotkań (najczęściej są to wizyty raz na tydzień lub dwa tygodnie) oraz sugerowana ilość wizyt. W trakcie jednej z pierwszych wizyt lekarz może poprosic o wypełnienie kwestionariuszy z psychotestami, aby móc poznać nasze podświadome wybory.

Jak przygotować się do wizyty

Kilka rad, co zrobić, aby czuć się komfortowo podczas wizyty u specjalisty:

– najważniejszy krok to chęć spotkania z terapeutą – skoro udało ci się umówić na termin masz to już za sobą

– przygotuj się na pytania dotyczące sfery prywatnej – z kim mieszkasz, jakie masz relację z rodziną – mówiąc ogólnie o relacje międzyludzkie

– jeśli jakiekolwiek pytanie wywołuje u ciebie negatywne odczucia – nie wahaj się o tym mówić

Aby zminimalizować stres dobrze jest pomyśleć przed wizytą czy są jakieś kwestie, które chcielibyśmy omówić na spotkaniu. Ważne dla nas tematy możemy spisać na kartce lub zapisać w telefonie, aby upewnić się, że nie zapomnimy zabrać notatki.

Wizyty w formie teleporad

Znalezienie psychologa w Warszawie czy Krakowie to nie problem – w dużych miastach istnieje spory dostęp do specjalistów zarówno prywatnie, jak i korzystając z poradni NFZ. Jeśli znajdujemy się w miejscu gdzie taka pomoc jest ograniczona warto zdecydować się na telepomoc. Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego na swojej stronie łączy psychologów z Warszawy i ich pomocników z ludźmi z całego kraju. Wystarczy zadzwonić na jeden z numerów podanych na ich stronie, aby uzyskać profesjonalną pomoc (opłata jest najczęściej naliczana tylko za pierwszy impuls). Ponadto w naszym kraju działa ogólnopolski Kryzysowy Telefon Zaufania pod numerem 116 123, gdzie zawsze można zadzwonić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *