Kwiaty margaretki
Kobieta, Ogród, Rodzina

Margaretki – znaczenie, uprawa i pielęgnacja

Margaretki są jak duże rumianki. Nie mają nic wspólnego z właściwościami prawdziwego rumianku leczniczego. Są jedynie łudząco do niego podobne z wyglądu, przewyższając wielkością. Obydwa gatunki mają kwiatostany z żółtym środkiem, który jest okolony białymi języczkowatymi płatkami. Podobieństwo tych obydwu kwiatów nie jest przypadkowa, gdyż należą do tej samej rodziny, a mianowicie do rodziny astrowatych. Oprócz białych margaretek znajdziemy także kolorowe ich odmiany.

Jastrun właściwy to margaretka

Do rodziny astrowatych między innymi, oprócz margaretek, należą stokrotki, złocień maruna, mniszek lekarski, gerbera i wspomniany rumianek, chryzantemy oraz astry. Gatunków kwiatów z rodziny astrowatych jest jednak o wiele więcej, gdyż ich liczba sięga ponad 23 000! Margaretki kwiaty noszą także inną nazwę, a mianowicie jastrun właściwy.

W kwiaciarniach stoją wazony pełne białych i kolorowych odmian margaretek. Są niebieskie, zielone, żółte, liliowate. Niektóre zabarwienie płatków otrzymuje się poprzez pewne sztuczki związane z dodaniem odpowiednich barwników do wody.

Z uprawą margaretek poradzi sobie każdy amator ogrodnictwa

W ogrodzie możemy się cieszyć kwiatami margaretki od czerwca aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Na zimę nie musimy jej wykopywać z gruntu. Spokojnie w nim przetrwa tę porę roku w ogrodzie i na wiosnę znów pięknie zakwitnie. Z jej uprawą poradzi sobie każdy amator. Sadząc margaretki w doniczkach i trzymając w domach, będziemy się nimi cieszyć przez cały rok. Są niezwykle proste w uprawie i obficie kwitnące.

Najpiękniejsze kwiaty będą wówczas, gdy posadzimy je w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Są tak samo, jak pozostałe astrowate, słońcolubne. Jeżeli będziemy mieć lato pochmurne, ilość kwiatostanów może okazać się mniejsza i drobniejsza. To samo będzie dotyczyć posadzenia margaretek kwiatów w miejscu zacienionym.

Jak pielęgnować margaretki?

Jeśli chodzi o rodzaj gleby, te najpiękniejsze kwiaty nie grymaszą. Rosną w każdej. Nie przesadzamy z nawożeniem. Nawet w ogóle nie musimy tego robić. Ewentualnie wiosną można podrzucić im nieco kompostu wymieszanego z ziemią.

Musimy tylko uważać, by ziemia nie była zbyt mokra, gdyż w takiej glebie margaretki kwiaty mogą zmarnieć. Kwiaty przycinamy dwa razy do roku. Pierwszy raz cięcie jest wyrywkowe, czyli odcinamy jedynie przekwitnięte kwiatostany. Jesienią przycinamy wszystkie gałązki. W razie zbyt silnych mrozów przykrywamy wystające pędy włókniną.

Jakie znaczenie mają margaretki?

Białe margaretki
Źródło: Pixabay.com

Jeżeli znamy osobę, którą chcemy obdarować kwiatami i wiemy, iż dla niej najpiękniejsze kwiaty to margaretki, śmiało możemy zrobić niespodziankę z takim prezentem. Nie ma znaczenia, jakiego będą koloru. Ich piękno zawsze będzie zachwycać. Jeżeli jednak chcemy wzmocnić nasze uczucia wobec tej osoby kolorem kwiatów, wówczas możemy posłużyć się ich symboliką. Nie miejmy jednak żalu, gdy obdarowana osoba nie domyśli się naszych intencji.

Kolory są uniwersalne w stosunku do wszystkich rodzajów kwiatów. Zatem:

  • białe to niewinność, czystość:
  • żółte- radość, ciepło, ale także zazdrość, zdrada;
  • zielone to młodość, życie;
  • niebieskie- świeżość, wierność;
  • liliowate, fioletowe to elegancja, kreatywność, ale także smutek, rozstanie.

Symbolika kwiatów zmienia się z każdą epoką. W obecnych czasach staramy się wszystkie kwiaty i ich kolory wiązać z czymś pozytywnym, stąd zmiany w niektórych symbolach. Dlatego, chcąc uniknąć nieporozumień, dodajmy bilecik wyjaśniający motyw kwiatowego prezentu w odpowiedniej barwie.

Dlaczego margaretki są takie wyjątkowe?

Wyjątkowość margaretki zawdzięczają nie tylko obfitością kwiatostanów. Są lubiane również za prostotę w wyglądzie oraz niewielkie wymagania związane z ich uprawą.

Oprócz tego mają jeszcze inną wspaniałą zaletę, a mianowicie długo stoją w wazonie, a na rabatkach wytrzymują przesuszenie i nie więdną zbyt szybko. Są również najpiękniejszymi kwiatami magicznymi, ponieważ otrzymując wodę z barwnikiem, zabarwiają swoje płatki na odpowiedni kolor. Nie wszystkie gatunki kwiatów są w stanie tego dokonać, gdyż prędzej zwiędną, niż przyjmą obcy kolor.

Autor tekstu:
Copywriter Beata Goździk,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”.
Lektorka audiobooków.

Źródła:

  • https://www.akademiaflorystyki.pl/znaczenie-kolorow-kwiatow/,
  • Rybarczyk, Cztery pory roku w ogrodzie, 2011.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *