Mężczyzna przed komputerem pozycjonuje strone internetową
Marketing

Pozycjonowanie stron – samemu czy przez agencję SEO?

Pozycjonowanie stron w Google to długofalowe działanie, które pozwala wywindować witrynę wysoko w wynikach wyszukiwania. Warto powalczyć o miejsce w pierwszej dziesiątce SERP, bo na co dzień z Google korzysta aż 96% polskich internautów. Czy pozycjonowaniem można zająć się samemu, czy lepiej zlecić je specjalistom? Co wpływa na pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie stron – na czym polega i jak działa Google?

Pozycjonowanie stron internetowych to wiele różnych działań, które mają na celu pojawienie się konkretnej strony internetowej możliwie najwyżej w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Pozycjonowanie jest złożonym procesem, na który składa się optymalizacja techniczna strony i pojawiających się na niej treści, oraz pozyskiwanie linków zewnętrznych prowadzących internautów do witryny (tzw. link building).

W jaki sposób Google przypisuje miejsce, na którym w wynikach wyszukiwania pojawi się konkretna strona WWW? Najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce (korzysta z niej około 95% rodaków aktywnych w sieci) i na świecie (mniej więcej 90% internautów) działa na zasadzie systemu rankingowego. Im więcej czynników rankujących spełnia konkretna witryna, tym wyższe miejsce w SERP-ach.

Z takiej perspektywy pozycjonowanie stron mogłoby wydawać się łatwe, gdyby nie ogromna konkurencja innych witryn internetowych i fakt, że Google nie zdradza wszystkich czynników rankujących. Szacuje się, że takich czynników jest od kilkunastu do nawet kilkuset. Ich liczba nieustannie się powiększa, a część z nich zamiast specjalisty pracującego w Google dzięki technologii machine learning ustalają maszyny. Na miejsce w wynikach wyszukiwania wpływają jeszcze m.in. historia wyszukiwania konkretnego użytkownika i miejsce, w którym przebywa, poszukując informacji w sieci.

Pozycjonowanie stron w Google – samemu czy przez specjalistę?

Samodzielne pozycjonowanie strony internetowej kusi pozorną oszczędnością. Optymalizacja strony i treści oraz inne działania, które wpływają na miejsce w wynikach wyszukiwania, wymaga jednak sporej wiedzy. Jeżeli do tej pory nie miałeś doświadczenie z SEO i SEM, pamiętaj, że coś takiego jak pozycjonowanie w Google za darmo nie istnieje. Zanim zaczniesz pierwsze działania związane z optymalizacją, musisz dowiedzieć się wiele o pozycjonowaniu w Internecie, a to oznacza mnóstwo Twojego cennego czasu poświęconego na samodzielną naukę.

Z pomocą przychodzi sam gigant z Mountain View, który udostępnia darmowe szkolenia ze swoich produktów. W sieci nie brakuje też płatnych i bezpłatnych kursów SEO i SEM, w których możesz brać udział w dowolnym momencie zza ekranu komputera w domu lub biurze. Pierwsze doświadczenia z pozycjonowanie stron w Google i tak warto zdobywać pod okiem specjalisty SEO, bo niewłaściwe działania (np. duplikacja lub kanibalizacja contentu czy keyword stuffing) mogą doprowadzić co najmniej do znacznego obniżenia miejsca witryny w wynikach wyszukiwania.

Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z oferty freelancerów zajmujących się pozycjonowaniem lub wyspecjalizowanych agencji. Jeżeli zastanawiasz się, jaka cena za pozycjonowanie strony jest odpowiednia, przyjrzyj się własnemu budżetowi. Określ, ile możesz maksymalnie płacić za usługę w miesiącu. Możesz podać kwotę 1500 zł lub 4000 zł, a fachowiec wyznaczy plan działania. Pamiętaj przy tym, że umowa o pozycjonowanie strony internetowej będzie obowiązywać co najmniej przez pół roku, bo minimum tyle trwa poprawa widoczności witryny w Google.

Jak wybrać agencję do pozycjonowania strony?

Tak jak w przypadku wszystkich innych usługodawców, także w przypadku agencji SEO warto zapytać znajomych przedsiębiorców o opinie i doświadczenia ze specjalistami zajmującymi się pozycjonowaniem w Internecie. Jeżeli nie uda Ci się uzyskać odpowiednich ocen albo po prostu chcesz poszukać dodatkowych rekomendacji, zdaj się na historię wybranej agencji. Stali i zadowoleni klienci działają na plus.

Nie zwracaj uwagi tylko na rekomendacje, lecz także na sukcesy w działaniu. Dość łatwo bowiem sprawdzić, jak wysoko w wynikach wyszukiwania znajdują się strony jej klientów. Spójrz także na poczynania samej agencji. Przyjrzyj się, jak indeksuje ją Google po wpisaniu w pole wyszukiwania najpopularniejszych fraz dotyczących usług związanych z marketingiem internetowym.

Wyznacznikiem może być też dla Ciebie pozycja pracowników agencji jako ekspertów w branży. Spójrz na LinkedIn firmy i profile zatrudnionych w niej osób – im więcej doświadczonych specjalistów, a nawet wykładowców akademickich, tym lepiej. Sprawdź także branżowe wydarzenia, prasę i portale. Wypowiedzi pracowników cytowane przez innych i redagowane przez nich artykuły eksperckie potwierdzają, że są na bieżąco z często zmieniającą się dziedziną, jaką jest e-marketing, a zwłaszcza pozycjonowanie w Internecie. Nie bez znaczenia jest też udział zatrudnionych przez agencję w branżowych wydarzeniach, a także eventy organizowane przez wybraną agencję SEO lub objęte przez nią patronatem. Na koniec pamiętaj, że wiele informacji o wiedzy i doświadczeniach agencji SEO znajdziesz na jej blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *