Grupa osób wybierająca hosting współdzielony
Marketing

Wybieramy hosting współdzielony – jak to zrobić dobrze?

Bardzo duży wpływ na działanie strony internetowej ma serwer. To często od jego jakości zależy, czy witryna działa płynnie, bezawaryjnie i szybko. Do wyboru są różne rozwiązania. W tym artykule koncentrujemy się na wyborze hostingu współdzielonego.

Parafrazując znane przysłowie, można by napisać: pokaż mi swój serwer, a powiem Ci, czy Twoja strona będzie działała bez problemu. Rzeczywiście serwer i w ogóle hosting mają kluczowy wpływ na działanie strony internetowej. W końcu to właśnie dzięki serwerowi witryna jest dostępna przez całą dobę. Wspomnieliśmy na początku, że dostępne są różne rozwiązania. Jednym z nich jest hosting współdzielony.

Czym jest hosting współdzielony?

Każda firma hostingowa ma w swojej ofercie hosting współdzielony. Co się kryje za tym określeniem? Wiele wyjaśnia już nazwa. Zasoby jednego serwera fizycznego dzielone są wśród wielu użytkowników. Dlatego często mówi się, że to serwery wirtualne. Każdy użytkownik otrzymuje swoją część serwera i tak naprawdę nie musi już martwić się o konfigurację czy instalowanie dodatkowego oprogramowania. Otrzymuje się wygodny panel administracyjny, który nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wgrać pliki na taki serwer i już strona internetowa może działać.

Serwery wirtualne – na co zwrócić uwagę?

Serwer wirtualny w postaci hostingu współdzielonego może być różny. Dobra firma hostingowa ma najczęściej w swojej ofercie różne plany hostingowe. Dzięki temu można dopasować serwer do potrzeb danego projektu internetowego. Warto przeanalizować wszystkie parametry danego pakietu hostingowego. Trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę, ile miejsca na dysku otrzymamy, żeby pomieścić zasoby związane z naszą stroną www. Istotne jest także to, ile domen może funkcjonować na danym hostingu oraz liczba subdomen, gdy planujemy uruchomienie kilku witryn lub usług online. Warto także wybrać hosting, gdzie nie ma limitu transferu. Należy sprawdzić, ile procent zasobów pamięci RAM otrzymamy, jaka może być maksymalna liczba uruchomionych procesów i jak często wykonywany jest backup.  

Kiedy zmienić hosting współdzielony na inne rozwiązanie?

Na koniec warto chociaż na chwilę zatrzymać się nad jeszcze jedną kwestią. Hosting współdzielony to rozwiązanie dobre na początek Warto sięgnąć po niego, gdy dopiero uruchamiamy nasz projekt internetowy. Jednak w miarę jego rozbudowy i zyskiwania użytkowników hosting współdzielony może okazać się niewystarczający. Wtedy warto wziąć pod uwagę serwer VPS, który daje o wiele większe możliwości.

Hosting współdzielony warto wybierać starannie. Dzięki temu dostaniemy parametry i zasoby, jakie są nam naprawdę potrzebne. Należy jednak zwrócić uwagę także na jakość obsługi klienta i dostępność wparcia technicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *