plac świętego Piotra
Rozwój

100. rocznica urodzin Papieża-Polaka na numizmatach Skarbnicy Narodowej – opinia

Karol Wojtyła był pierwszym człowiekiem spoza Włoch wybranym na stanowisko Suwerena Państwa Watykańskiego. W 2020 roku wypada setna rocznica urodzin papieża. Z tej okazji Skarbnica Narodowa wydała specjalne modele upamiętniające Polaka.

Złota moneta

Numizmat wykonano z wyjątkowego złota próby 999/1000. Wyróżnia go najwyższa jakość mennicza. Wyjątkowość monety podkreśla ponadto fakt, iż należy ona do limitowanej serii. Na rynku dostępnych jest bowiem dwieście pięćdziesiąt egzemplarzy upamiętniających setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Złoty uncjowy numizmat „Módl się za nami” przedstawia wizerunek polskiego papieża z pięknym pastorałem. W otoku umieszczone napisy: PRAY FOR US, JOHANNES PAULUS II; datę przyjścia na świat byłego Suwerena Państwa Watykańskiego oraz rok setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Numizmat został ozdobiony także inskrypcją definiującą charakter pontyfikatu Jana Pawła II. Na awersie umieszczono herb Republiki Konga. Papież udał się tam, by nawiązać dialog z katolikami, mieszkającymi na afrykańskim kontynencie. Moneta posiada oryginalny Certyfikat Autentyczności i piękną szkatułkę kolekcjonerską.

Srebrna moneta NBP

Wśród modeli poświęconych setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II na szczególną uwagę zasługuje numizmat próby 999/1000 wykonany z zachowaniem najwyższej jakości menniczej. Do monety dołączono specjalny Certyfikat NBP oraz pudełko kolekcjonerskie. Awers numizmatu przedstawia fasadę Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach i zegar słoneczny z napisem „CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA”. Na rewersie umieszczono natomiast wizerunek Jana Pawła II z pastorałem. Moneta należy do limitowanej serii.

Biografia Jana Pawła II

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Zanim został papieżem, był polskim duchownym kościoła rzymskokatolickiego, krakowskim biskupem, arcybiskupem metropolitą krakowskim, kardynałem i zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W 1978 roku Karol Wojtyła zyskał miano Suwerena Państwa Watykańskiego. Za swoje zasługi Jan Paweł II został uznany za Świętego Kościoła katolickiego. Jego wielką pasją była poezja, sztuka dramatyczna oraz pedagogika. Papież zajmował się także filozofią, fenomenologią, historią i mistyką. Uznawany był za przedstawiciela personalizmu chrześcijańskiego. Suwerenem Państwa Watykańskiego ustanowiono go po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach swojego pontyfikatu. Przyjmując nowe imię, Karol Wojtyła starał się uczcić poprzedniego papieża.

Jan Paweł II w istotny sposób wpłynął na przemiany demokratyczne w Polsce i państwach socjalistycznych. Papież starał się stworzyć wspólny dialog z przedstawicielami różnych religii. Za jego pontyfikatu kościół katolicki nawiązał porozumienie z osobami wyznania judaistycznego, islamskiego, prawosławnego i wiernymi wspólnoty anglikańskiej. Jana Pawła II określano mianem „papieża-wędrowca”. W trakcie swojego pontyfikatu odwiedził on bowiem 129 krajów. Karol Wojtyła został pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu Hadriana VI. Jan Paweł II zmarł on 2 kwietnia 2005 roku, a na ceremonii pogrzebowej Polaka pojawili się przedstawiciele 150 państw. Miesiąc po pogrzebie Karola Wojtyły podjęto decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego. Polak został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku.

Monety upamiętniające Jana Pawła II wykonano z niezwykłą starannością. Warto więc zdecydować się na zakup oryginalnych  i pięknych numizmatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *