osoba korzystająca z laptopa.
Marketing

2 najlepsze sposoby na zwiększenie sprzedaży online

Prowadzenie sklepu internetowego może być frustrujące. Możesz mieć rozbudowaną i atrakcyjną ofertę, ale marne wyniki sprzedaży, bo… nikt o Tobie nie wie. Internet to zatłoczone miejsce i niełatwo jest przebić się przez liczną konkurencję. Błąd, który popełnia mnóstwo firm to bierne oczekiwanie na bycie znalezionym i uzyskanie popularności. Ta strategia działa niezwykle rzadko, a nawet jeśli, to trzeba na efekty czekać miesiącami. Potem często sprzedaż utrzymuje się na równym poziomie – rynek wydaje się stabilny. Tymczasem należy aktywnie działać, aby nie stać w miejscu. Sprzedaż online można skutecznie zwiększyć poprzez dotarcie do potencjalnych klientów i przekonanie ich do siebie. Oto dwa absolutnie najlepsze (bez dyskusji) sposoby, aby osiągnąć sukces.

Pozycjonowanie

Wyszukiwarka Google to jedno z najpotężniejszych mediów w historii. Pojawienie się na górze listy wyników to marzenie każdego, kto chce zarabiać w Sieci. Aby tam dotrzeć, należy spełnić szereg wymagań, pozwalających na spełnienie kryteriów algorytmu. Google regularnie go ulepsza, aby trafiał w oczekiwania użytkowników, dlatego dostosowanie strony do wymogów SEO (Search Engine Optimalization) to sytuacja win-win – pojawiasz się wyższych pozycjach, a jednocześnie Twoja witryna staje się coraz lepsza i bardziej zachęcająca dla odwiedzających.

Solidne fundamenty

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej wymaga dobrej bazy. Największa wyszukiwarka ceni szybkość strony i bezpieczeństwo użytkowników, dlatego jakiekolwiek problemy techniczne powinny być z miejsca wyeliminowane. Wszystko musi działać błyskawicznie i bezbłędnie na każdym urządzeniu ze szczególnym uwzględnieniem telefonów – to na nich teraz najczęściej przegląda się Sieć.

Należy opierać się na danych

SEO nie może być prowadzone na oko i intuicję. Należy zbadać, jakie treści wyszukują Twoi użytkownicy i jakie zamieszczane są na stronach konkurencji. Zajmują się tym profesjonalne agencje przy pomocy narzędzi pomiarowych. Przedstawiają na tej podstawie wymagania dotyczące słów kluczowych, długości tekstów, tytułów itp. Wdrażane działania muszą być monitorowane. Jeśli aktywność nie rośnie, oznacza to problemy do rozwiązania. Często popełnianym błędem jest pozycjonowanie „na pół gwizdka” typu „coś tam napisaliśmy z tej listy, ale sprzedaż się chyba nie zwiększyła”. To nie ma sensu. Tylko kompleksowe działania pod stałą kontrolą mogą przynieść efekt.

Treści

Pozycjonowanie już dawno przestało być sztuką wtykania wszędzie słów kluczowych. Choć mają one duże znaczenie, to powinny być umieszczone w tekście naturalnie i nie za często, gdyż Google nie lubi agresywnej optymalizacji. Teksty powinny być poprawne gramatycznie, podzielone na czytelne akapity z nagłówkami i odpowiadać na zadane pytania. Przede wszystkim jednak powinny być potrzebne i umieszczone na stronie w konkretnym celu.
Dlatego świetnym narzędziem do pozycjonowania jest blog. Pozwala odpowiadać na pytania zadawane przez użytkowników w wyszukiwarce Google. Dzieląc się swoją wiedzą, zdobywasz ich zaufanie i możesz łatwo pokazać swoje produkty.

Czas

Pozycjonowanie to nie jest szybka akcja. To suma często niewielkich działań jak na przykład uzupełnienie metatagów czy alternatywnych opisów grafik. Do tego zaindeksowanie przez Google także trwa, podobnie jak budowanie wiarygodności. To praca na wiele miesięcy lub lat, ale przynosi trwałe rezultaty w postaci stałych odwiedzających i dopływu świeżych użytkowników dzięki wysokim pozycjom. Trzeba także liczyć się z kosztami pracy specjalistów.

Google Ads

Drugi sposób działa zupełnie inaczej. Reklama Google Ads to najprościej mówiąc przekupienie wyszukiwarki, aby pokazała Cię na samej górze, wśród (wyraźnie oznaczonych) sponsorowanych wyników. Nie oznacza to oczywiście, że wystarczy zapłacić, aby spodziewać się wyników. Wiele osób chce się tam znaleźć, a Google ceni zadowolenie odbiorców. Dlatego Twoja reklama, aby pokonać inne, musi być dobrze zaprojektowana, odnosić się do treści strony, a ta ostatnia również powinna być jak najlepsza.

Kampanie Google Ads to przede wszystkim niezwykle precyzyjne możliwości targetowania, czyli dotarcia do wybranej grupy odbiorców. Pozwala to na oszczędzenie środków i pokazanie się tylko tym, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani Twoją firmą. Na przykład, jeśli sprzedajesz pieluchy, zależy Ci, aby pokazać się rodzicom wyszukującym informacje o najlepszych produktach dla dzieci. Jeśli prowadzisz sklep akwarystyczny, to dobrze będzie znaleźć się w wynikach związanych z urządzaniem akwarium lub z żywieniem glonojadów.

Skuteczne kampanie Google Ads to rozbudowane zestawy reklam poprzedzone badaniami popularnych wyszukiwań i zachowań użytkowników. Ich stałe monitorowanie pozwala na wprowadzenie ulepszeń, eliminowanie nieskutecznych oraz wypracowanie najlepszych metod. Mimo wszystko to metoda o wiele szybsza niż pozycjonowanie – kampania przygotowana przez doświadczonego specjalistę może przynieść spektakularne efekty już w ciągu kilku dni (albo nawet godzin!). Jednak ustają one, gdy tylko odcinasz fundusze.

Znajdź punkt równowagi

Obie metody się uzupełniają. Pozycje w rankingu Google poprawiają się, gdy na stronie zwiększa się ruch, co zapewnia Google Ads. Z kolei dobrze zoptymalizowana strona ma większe szanse w konkurencji z innymi sponsorowanymi wynikami. Dobrze jest je przeplatać, ale proporcja jest zależna od Twojej działalności. Jeśli opierasz się na promocjach i działaniach krótkoterminowych, to więcej środków warto zainwestować w reklamę. Dla odmiany sklepy starające się o ugruntowaną pozycję i stałe powiększanie bazy klientów oraz budowanie marki powinny skupić się na pozycjonowaniu i tylko co jakiś czas „dopalać” je przy pomocy Google Ads. Dodatkowi użytkownicy ani dobra strona z pewnością nie zaszkodzą, ale pamiętaj, że obie metody działają tylko, jeśli podejdziesz do nich konsekwentnie i solidnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *