Przydomowy ogród to miejsce, w którym powinniśmy móc się zrelaksować, odpocząć, nabrać sił. Posłużyć może on również jako jadalnia na świeżym powietrzu, czy salon, w którym będzie się przyjmować gości wśród zieleni i kwiatów. Urządzenie praktycznego, funkcjonalnego i wygodnego kącika z meblami warto rozpocząć od wyboru altany. Czym ona jest i po co jest potrzebna w ogrodzie?
Czym jest altana ogrodowa?
Altany ogrodowe to konstrukcje o wielu twarzach. Występują w różnych formach, kształtach, mają różną budowę. Najczęściej jednak spotkać można altany ogrodowe składające się z dachu oraz kilku słupków, na których jest on wsparty. Nowoczesne modele rzadko wyposażane są w ścianki, a jeśli już to zazwyczaj lekkie, ażurowe. Altany ogrodowe mogą być konstrukcjami drewnianymi, z metalu, przybierać formę wiaty. Większość osób wybiera jednak modele wolnostojące, materiałowe, które można w prosty sposób ustawić w dowolnym miejscu. Ich dużą zaletą jest to, że montażu dokonać można już po wybudowaniu domu i zaaranżowaniu ogrodu, projektu nie trzeba tworzyć na etapie planowania wyglądu przydomowego zieleńca.
Gdzie najlepiej postawić altanę w ogrodzie?
Miejsce, gdzie stanie altana należy dobrze przemyśleć. Dobrze, gdy prowadzą do niej wszystkie ogródkowe ścieżki, jest ona w miejscu osłoniętym od wiatru i niezbyt nasłonecznionym. Jeśli altana ma służyć jako jadalnia, warto zlokalizować ją w pobliżu kuchni, ułatwi to serwowanie potraw. Planując lokalizacje altany, dobrze jest także wziąć pod uwagę widok, jaki będzie się z niej roztaczał. Najlepiej, gdy przebywając w niej, patrzy się na kwiaty i zieleń. Dla wielu osób ważne będzie, aby była ona w miejscu postronnym, czyli takim, gdzie nie dosięga wzrok sąsiadów – gwarantuje to intymność i prywatność.
Jakie są najważniejsze parametry altany do ogrodu?
Wybierając altanę do ogrodu, należy zwrócić uwagę głównie na jej rozmiary Powinny być one na tyle duże, aby w środku dało się ustawić meble, grilla, palenisko, czy przemienić przestrzeń w letnią kuchnię. Ważne jest, aby altana była przestronna i zapewniała swobodę ruchu. W małych ogródkach warto więc zaprojektować przestrzeń do wypoczynku, ograniczając liczbę mebli do minimum. W większych można pokusić się o konstrukcje o znacznych wymiarach, które nie zginą na dużej przestrzeni.
Altany ogrodowe – dekoracje i oświetlenie
Altany ogrodowe pozwalają spędzać czas na świeżym powietrzu nie tylko w dzień, ale i wieczorem. To, dlatego ważne jest zadbanie o jej właściwe oświetlenie. Nie tylko doświetli ono przestrzeń i pozwoli na wieczorne grillowanie czy spotkania z przyjaciółmi, ale i doda klimatu ogrodowi i zapewni bezpieczeństwo. Aby altana była dobrze oświetlona, bezpośrednio przy niej powinno znaleźć się przyłącze prądu. Najlepiej, gdy jest ono prowadzone pod trawnikiem, jest bowiem wtedy niewidoczne. Alternatywą dla przyłącza są agregaty prądotwórcze lub lampiony, lampy, pochodnie LED lub solarne. Tego typu oświetlenie nie potrzebuje instalacji, rozkopywania trawnika, przeciągania przewodów i przedłużaczy.
Aby w altanie przyjemnie się odpoczywało, dobrze jest nie tylko zadbać o oświetlenie, ale i jej dekoracje. Można ją ozdobić dekoracyjnymi poduszkami, kocami, coton balls, doniczkami z kwiatami. W altanie pojawić może się też hamak lub krzesło brazylijskie, pergola. Dekoracje warto dobrać do stylu i klimatu, jaki chce się osiągnąć.
Altany ogrodowe wyglądają niesamowicie, dodają uroku w ogrodzie!