Jakość brzmienia płyty winylowej nie zależy wyłącznie od jej produkcji. Istotny jest także sprzęt oraz jego prawidłowa kalibracja. W przypadku winyli szczególnie ważny okazuje się antyskating – złe ustawienie tego parametru może spowodować przedwczesne zniszczenie płyty.
Czym jest antyskating?
Na płytach winylowych muzyka zostaje zapisana w wytłoczonych rowkach. Igła gramofonu porusza się po tych rowkach, co wprawia ją w drgania, które następnie są przetwarzane na dźwięk. Igła powinna znajdować się dokładnie pośrodku rowka, ale podczas odtwarzania płyty działa na nią siła dośrodkowa, spychająca ramię gramofonu w kierunku środka talerza, przez co igła zbacza ze środka na krawędź rowka. Źle to wpływa na jakość dźwięku i uszkadza płytę, dlatego w gramofonach wykorzystywany jest antyskating, który koryguje wpływ siły dośrodkowej na ramię gramofonu.
Antyskating powoduje lekkie odpychanie ramienia w przeciwnym kierunku, dzięki czemu igła może się utrzymać w prawidłowej pozycji, dokładnie na środku rowka. Antyskating nie może też być za duży, ponieważ wtedy igła będzie zbaczać na zewnętrzną krawędź rowka, co jest równie niekorzystne.
Jak działa płyta antyskatingowa XDiSC?
Prawidłowe ustawienie tego parametru umożliwia specjalna płyta antyskatingowa od XDiSC. Z jej pomocą można skalibrować każdy gramofon, ale przed uruchomieniem płyty należy ustawić przysięg, azymut oraz nacisk igły. Jeśli gramofon ma opcję ustawienia parametru VTA (vertical tracking angle), również to powinno się zrobić przed ustawianiem antyskatingu.
Płyta antyskatingowa jest czysta z obu stron – nie ma żadnych wytłoczonych rowków. Nie ma znaczenia, którą stroną zostanie ułożona płyta podczas kalibracji – obie działają tak samo, a istotne jest tylko to, żeby ich powierzchnie nie były w żaden sposób uszkodzone. Płytę uruchamia się tak samo jak winyl z muzyką. Podczas odtwarzania płyty antyskatingowej zwracamy uwagę na to, jak zachowuje się igła. Prawidłowy ruch igły na płycie można sprawdzić w instrukcji znajdującej się na pudełku – przedstawia ona graficzne ustawienie idealnej pozycji prowadzenia igły oraz zbyt mocną lub zbyt słabą kompensację, którą trzeba skorygować. Poprawnie ustawiony antyskating skutecznie chroni płyty, dlatego warto regularnie powtarzać kalibrację urządzenia.