Rodzina wynajeła auta na wyjazd w góry
Rozrywka

Co obejmuje ubezpieczenie wynajętego auta?

Wynajem auta to w obecnych czasach bardzo popularne rozwiązanie wśród wielu kierowców. Warto dowiedzieć się, jaki jest zakres ubezpieczenia wynajętego samochodu, a także co obejmują poszczególne rodzaje ubezpieczeń.

Ubezpieczenie OC

Samochód z wypożyczalni musi być objęty ubezpieczeniem OC, ponieważ aktualnie jest ono obowiązkowe dla wszystkich pojazdów. Właściciel pojazdu, czyli przedsiębiorstwo wynajmujące samochody, ma obowiązek wykupienia tego ubezpieczenia. Dlatego podczas wynajmowania auta warto upewnić się, że ubezpieczenie tego rodzaju jest poprawnie zawarte. Jego brak może się wiązać z szeregiem negatywnych konsekwencji dla kierowcy. W przypadku spowodowania kolizji drogowej lub wypadku kierowca będzie zobowiązany do zwrotu odszkodowania, które zostało wypłacone osobom pokrzywdzonym. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż polisa OC nie chroni kierowcy w każdej sytuacji, na przykład podczas jazdy po alkoholu lub środkach odurzających, a także w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia.

Ubezpieczenie AC

W obecnych czasach wiele wypożyczalni decyduje się również na wykupienie ubezpieczenia AC, pomimo tego, że nie jest ono obowiązkowe. Dzięki zawarciu ubezpieczenia AC możliwa jest ochrona pojazdu przed różnego rodzaju szkodami. Wśród nich można przede wszystkim wymienić kradzież pojazdu, ale także jego uszkodzenie, jeśli nie jest umyślne. Może się również zdarzyć sytuacja, że pojazd zostanie uszkodzony na skutek działań warunków atmosferycznych, na przykład opadów gradu. Wtedy również zadziała ubezpieczenie AC. Jednak bardzo często podczas powstania szkody w AC niezbędny jest udział własny kierowcy w szkodzie.

Dodatkowe ubezpieczenia

W przypadku wynajmu samochodu z wypożyczalni możliwe jest również zawarcie pewnych ubezpieczeń dodatkowych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ubezpieczenie NNW oraz assistance, ale także inne. Oprócz tego dodatkowe ubezpieczenia mogą być następujące:

  • CDW/SCDW, które obejmuje odpowiadanie za powstanie szkody jedynie do wysokości udziału własnego, który został określony w umowie,
  • TP/TW, które dotyczy zwolnienia z odpowiedzialności finansowej w przypadku kradzieży pojazdu,
  • TWP/GT, które ogranicza odpowiedzialność w przypadku powstania szkód szyb i ogumienia,
  • PI/PAI, które obejmuje udzielenie odszkodowania, jeśli podczas kolizji dojdzie do utraty zdrowia,
  • PERS, które chroni przed kosztami szkód wynikających z działania kierowcy.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie?

Wynajem auta trzeba dobrze przemyśleć. Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni nie chroni kierowcy w niektórych sytuacjach. Zazwyczaj ich listę można znaleźć w ogólnych warunkach wynajmu samochodu, jednak zazwyczaj konieczność poniesienia opłaty karnej łączy się z takimi działaniami jak palenie w samochodzie, przewożenie w nim zwierząt, zatankowanie niewłaściwego paliwa, a także zabrudzenie tapicerki. Oprócz tego koszty ponosi się również za zgubienie kluczyków, karty oraz tablic rejestracyjnych. Niepożądany jest również brak podstawowych elementów wyposażenia samochodu po jego zwrocie do wypożyczalni.

1 Comment

  1. Szukałem właśnie tego! Dzięki 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *