Bednarka zainstalowana na dachu budynku do instalacji odgromowej
Budownictwo

Co to jest bednarka i jak się ją stosuje w instalacji odgromowej?

Co oznacza skrót bednarka i jaka jest jego rola? Dlaczego ważne jest stosowanie drutu bednarki w instalacji odgromowej? Z czego wykonany jest bednarka i czym się różni od innych metali? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zanim jednak przejdziemy do opisu bednarki, czyli specjalnie przetworzonego drutu stalowego, przyjrzyjmy się najpierw bliżej innemu rodzajowi „metalowych” przewodów odgromowych – bednarkom.

Co to jest drut odgromowy i dlaczego jest nam potrzebny? Jak wiadomo, pioruny powstają, gdy chmury elektryzują się podczas burz lub czasem po prostu w wyniku silnych wyładowań atmosferycznych.

Bednarka w instalacjach elektrycznych

Bednarka ocynkowana stosowana jest do uziemiania instalacji elektrycznych. Jest również powszechnie stosowana w innych systemach, m.in. ochrony przeciwporażeniowej, przeciwprzepięciowej i odgromowej.

Bednarka ocynkowana musi spełniać zasady bezpieczeństwa i umożliwiać bezpieczną pracę instalacji elektrycznej. Jej zadaniem jest eliminacja energii, napięć, prądów zwarciowych i upływowych. System ten poradzi sobie również z wyładowaniami atmosferycznymi generowanymi przez urządzenia piorunochronne.

Drut ocynkowany w ścianach jest niezbędny w nowoczesnym budownictwie. Zazwyczaj jest on zakopany głęboko w ziemi, co pozwala na szybkie przenoszenie energii z przewodów do ziemi, dlatego nazywa się to uziemieniem.

Cechy dobrze wykonanej bednarki ocynkowanej

Aby bednarka ocynkowana spełniała swoją funkcję w sposób efektywny, konieczne jest jej prawidłowe wykonanie. Aby to osiągnąć, ważne jest użycie niezawodnych, trwałych materiałów, które spełniają odpowiednie przepisy. Standardowym materiałem jest wsad składający się z walcowanej na gorąco stali oraz cynku. Zadaniem tego ostatniego jest zapobieganie korozji infrastruktury.

Warto zaznaczyć, że wybrana bednarka ocynkowana powinna być odporna na wyginanie i wpływ negatywnych okoliczności zewnętrznych. Wynika to z faktu, że element ten jest zakopany głęboko w ziemi, więc źle wykonany może szybko ulec zniszczeniu. Wówczas przestanie funkcjonować, narażając mieszkańców na niebezpieczeństwo.

Bednarka ocynkowana występuje w różnych rozmiarach. O tym, jaki model będzie odpowiedni, decyduje wyłącznie specyfika konstrukcji. Źle dopasowany model może nie spełnić swojego zadania, dlatego przed zakupem bednarki ocynkowanej najlepiej skonsultować się z fachowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *