Kablach USB do zastosowań audio
Technologia

Co warto wiedzieć o kablach USB do zastosowań audio?

Nowoczesne urządzenia transmitują muzykę w formie cyfrowej. Gromadzonych danych jest coraz więcej ze względu na stosowanie różnych formatów plików oraz coraz wyższych rozdzielczości, z jakimi zapisywany jest dźwięk. Wiele przetworników cyfrowo-analogowych posiada porty USB, za pomocą których dane mogą być przekazywane szybko i bez błędów. Dzięki temu uzyskiwana jest coraz wyższa jakość dźwięku.

Nie każdy kabel jest taki sam

Należy zwrócić uwagę, że kable USB z wyglądu mało różnią się między sobą. Najważniejsza jest jednak ich budowa wewnętrzna, a w szczególności skuteczny sposób separacji sekcji danych cyfrowych od sekcji zasilania. Może się wydawać, że informacje przekazywane w formie cyfrowej nie są wrażliwe na zniekształcenia. Jednak nie jest to prawdą, dlatego od wielu lat układy cyfrowe posiadają specjalne systemy korekcji błędów. Z tego względu kabel USB audio pozwoli na uzyskanie wyższej jakości dźwięku niż, na przykład, kabel USB do drukarki. Można je stosować zamiennie, ale kable przeznaczone do zastosowań audio będą miały wyższej jakości wtyczki, lepszą izolację, a także bardziej skomplikowaną budowę wewnętrzną.

Różnice w jakości dźwięku

Korekcja błędów w cyfrowych systemach audio, a także wysokiej jakości kabel USB audio, powodują istotną różnicę odsłuchu dźwięku. Pozornie może nie być to odczuwalne, ale uzyskamy w ten sposób szersze pasmo przenoszenia, lepszy odsłuch wysokich lub niskich tonów, a także w większym stopniu odseparowane instrumenty. Ma to szczególne znaczenie podczas słuchania muzyki, która zawiera zapis instrumentów akustycznych i elektrycznych grających równocześnie. Przykłady może być kilka współpracujących ze sobą gitar elektrycznych, które będą zlewać się w jedną całość, jeśli muzyka zostanie odtworzona przy pomocy niskiej jakości sprzętu.

Domowy system audio

Jeśli chcemy uzyskać najwyższej jakości dźwięk, należy w szczególny sposób wybierać wszystkie elementy systemu audio. Nowoczesne urządzenia pozwalają na budowę systemu nagłośnieniowego przy pomocy portów USB. Cały zestaw może składać się z przetwornika cyfrowo-analogowego, odpowiedniego wzmacniacza, a także słuchawek lub kolumn głośnikowych. Dobrym pomysłem może być też użycie studyjnych monitorów odsłuchowych. Kabel USB audio łączy poszczególne elementy i w bezpośredni sposób wpływa na uzyskiwaną jakość dźwięku. Należy też pamiętać o tym, że odtwarzana muzyka musi być zapisywana w formie plików oferujących niski poziom kompresji lub kompresją bezstratną. Niskiej jakości źródło nie może być skutecznie zrekompensowane przez nawet najnowocześniejszy sprzęt odsłuchowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *