Mieszkania do sprzedania w bloku mieszkalnym
Finanse

Co wpływa na cenę mieszkania?

Artykuł partnera.

Ceny mieszkań nieustannie idą do góry i obecnie utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie widać ich ogromne zróżnicowanie. Cena za metr kwadratowy nie jest identyczna w całym kraju i zależy od wielu czynników. Co więc wpływa na ostateczną cenę sprzedawanego mieszkania?

Lokalizacja

Wybitny potentat nieruchomości na rynku brytyjskim jakim był Harold Samuel mawiał, że „trzy rzeczy mają decydujący wpływ na wartości nieruchomości: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja”. Oczywiście jest to lekkie uproszczenie, natomiast bez wątpienia fakt, gdzie nieruchomość się znajduje, okazuje się najbardziej kluczowym czynnikiem wpływającym na ostateczną jej cenę.

Z najwyższymi cenami należy się liczyć w przypadku nieruchomości znajdujących się w największych miastach. Wynika to przede wszystkim z doskonale rozwiniętej infrastruktury jaką jest komunikacja miejska, szeroka oferta sklepów i punktów usługowych, dostęp do edukacji (szkoły i przedszkola) oraz możliwości na rynku pracy. Wartość rynkową podbijają również walory sportowo-rekreacyjne.

W poszukiwaniu korzystniejszych cenowo, a zarazem atrakcyjnych lokalizacyjnie ofert nieruchomości warto zwrócić uwagę na propozycje z mniejszych miast znajdujących się w obrębie aglomeracji głównych ośrodków. Przykładowo, mieszkania w Oławie okazują się optymalnym rozwiązaniem dla osób wypatrujących szansy na znalezienie czterech kątów w pobliżu Wrocławia. Mimo, że miasto nie jest duże, to bardzo dynamicznie się rozwija, a poziom infrastruktury zadowoli z pewnością większość osób. Jednocześnie Oława znajduje się niespełna 30 km od stolicy Dolnego Śląska, więc bez problemu można korzystać z możliwości, jakie oferuje Wrocław.

Standard wykończenia

Czasami nawet sąsiadujące bloki mają inne ceny za metr kwadratowy. Może to wynikać z różnej jakości zastosowanych technologii budowy, materiałów czy standardu wykończenia części wspólnych. Każde udogodnienie generuje wyższe koszty, więc siłownia, basen, rowerownia czy ochrona obiektu to miłe akcenty dodatkowe, ale trzeba się liczyć z wyższą ceną nieruchomości.

Powierzchnie dodatkowe

Niektórzy nie wyobrażają sobie mieszkania bez balkonu, tarasu czy ogródka. Za udogodnienia tego typu oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się budynki z zielonymi dachami do dyspozycji mieszkańców lub ogrodami wertykalnymi, a to również oznacza wyższe ceny. Niemniej jednak, nie ma co z z góry z nich rezygnować, ponieważ znacznie podwyższają komfort życia. 

Słowem podsumowania

Zaskakująco niska cena za nieruchomość z reguły wynika z jej wątpliwych walorów. W branży nieruchomości, bardzo rzadko zdarzają się okazje. Najważniejsze, aby znaleźć złoty środek – niekoniecznie najdroższe i najlepsze pod każdym względem, ale również nie wybierać najlepszej możliwej lokalizacji jednocześnie tracąc na jakości. Kosztem idealnej lokalizacji w centrum Wrocławia lepszą opcją może być znalezienie dobrze zlokalizowanego, o wyższym standardzie mieszkania w Oławie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *