Czarna drukarka bez bębna
Technologia

Czy drukarka może działać bez bębna?

Drukarka to jeden ze sprzętów, który stanowi podstawę wyposażenia każdego biura oraz gospodarstwa domowego. Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest drukowanie z poziomu smartfona oraz sieci WiFi, co z pewnością jest ułatwieniem dla użytkowników i sprawia, że korzystanie z urządzenia staje się coraz bardziej intuicyjne. Drukarka laserowa to doskonały wybór dla niewielkich biur oraz domów, w których z drukarki korzysta się rzadko, ale regularnie. Dowiedz się więcej o tym urządzeniu i sprawdź, czy drukarka może działać bez użycia bębna.

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa jest rodzajem sprzętu peryferyjnego, którą podłącza się do komputera, smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Firma Xerox w 1971 roku stworzyła pierwszy prototyp drukarki, która działa z wykorzystaniem lasera. W międzyczasie bardzo podobny projekt wypuściła na rynek firma IBM, był to model IBM 3800. Jednak zebrał on tyle negatywnych opinii, że za pierwowzór drukarki laserowej jest mimo wszystko uznawany później wypuszczony Xerox 9700. Ten konkretny model został oceniony dużo lepiej niż propozycja od IBM, dzięki czemu stał się wzorem do naśladowania dla innych firm.

Cel działania drukarki laserowej jest prosty: przenieść formę cyfrową dokumentu tekstowego, zdjęcia, grafiki czy innego pliku do formy fizycznej, papierowej. Urządzenie to, w odróżnieniu od drukarki atramentowej, działa z wykorzystaniem lasera oraz bębna do drukarki. Z czego składa się drukarka laserowa? Większość modeli zawiera:

  • zasobnik na kartki papieru,
  • kasetę z tonerem,
  • bęben światłoczuły,
  • tackę na wydruki,
  • mikroprocesor, który służy do komunikacji z komputerem lub innym urządzeniem wysyłającym sygnał o drukowaniu.

W pierwszej kolejności do drukarki trafia sygnał, który zawiera odpowiedni przekaz ze wskazaną treścią do wydruku. Gdy urządzenie dostaje taki rozkaz, mikroprocesor rozpoczyna cały proces od pobrania kartki papieru, która znajduje się w zasobniku. Następnie, specjalnie zaprojektowany do drukarek laserowych, walec zaczyna się obracać, dzięki czemu posypywany jest proszkiem tonerowym. Wspomniany walec jest odpowiednio naświetlany, co skutkuje przyczepieniem się proszku tylko w niektórych miejscach. Następnie proszek jest przenoszony na kartkę papieru i możesz podziwiać wydrukowany obraz.

Czym jest bęben w drukarce?

Jednym z najważniejszych elementów w całym urządzeniu jest bęben do drukarki. Jest zbudowany z wałka wykonanego z metalu, który ma średnicę mniej więcej kciuka. Ta część drukarki jest pokryta specjalną emulsją światłoczułą. Jest to materiał, który przewodzi światło, tylko gdy jest oświetlony. Dzięki ciągłemu obracaniu się, cała powierzchnia bębna staje się naelektryzowana. Źródłem promieni światła, które padają na ten element drukarki, jest laser. Ta powierzchnia bębna, która zostaje oświetlona nie ma ładunku elektrycznego. Cały ten proces jest kontrolowany przez kontroler drukarki, który konwertuje cyfrowy obraz na jego fizyczną, papierową wersję. W związku z tym, drukarka laserowa nie mogłaby funkcjonować bez bębna. Dlatego tak ważne jest dbanie o ten element i jego regularna wymiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *