Mężczyzna siedzi obok serwerowni mobilnej z notatkami w rękach
Technologia

Czym charakteryzują się tzw. serwerownie mobilne?

Artykuł partnera.

Praktycznie każda firma gromadzi niezliczoną ilość najróżniejszych danych cyfrowych. Są to informacje niezwykle ważne, dlatego ich utrata mogłaby doprowadzić do przerw w normalnym funkcjonowaniu. Aby temu przeciwdziałać, należy wybudować dobre zaplecze serwerowe. Niestety nie każda organizacja ma miejsce, by je stworzyć. Alternatywą dla stacjonarnych pomieszczeń są profesjonalne serwerownie mobilne. Czym się charakteryzują i dlaczego warto w nie zainwestować?

Czym są serwerownie mobilne?

Serwerownie mobilne to pomieszczenia zawierające pełne wyposażenie, jakie znajduje się w stacjonarnych odpowiednikach. Różnica między tymi przestrzeniami jest jednak dość istotna i dotyczy wykorzystywanej przestrzeni. Serwerownie mobilne mieszczą się w specjalnych kontenerach, które znajdują się poza budynkiem danej firmy. Ich zadanie polega na przechowywaniu i ochronie wszystkich danych, jakie są potrzebne do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oczywiście takie pomieszczenia muszą spełniać szereg wymogów dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy utrzymania odpowiedniego mikroklimatu dla sprzętów IT.

Tego typu budynki buduje się ze specjalnych płyt warstwowych. Między nimi znajduje się niepalna wełna mineralna. Zastosowanie takich materiałów sprawia, że z powodzeniem udaje się odizolować komputery oraz inne elementy od zmiennych warunków pogodowych. Dlatego w serwerowniach mobilnych panuje odpowiednie środowisko zabezpieczające sprzęty i umożliwiające ich poprawne działanie.

Co powinno znaleźć się w serwerowni mobilnej?

Serwerownie mobilne są tak samo wyposażone, jak stacjonarne. Fakt, że pomieszczenie nie znajduje się w budynku firmy, w żaden sposób nie wpływa na bezpieczeństwo. O tym, co powinno znaleźć się w takim pomieszczeniu, mówią eksperci z firmy PERANEK specjalizującej się w budowaniu zarówno serwerowni mobilnych, jak i stacjonarnych:

Oprócz komputerów w serwerowniach znajduje się pełen system zabezpieczeń oraz okablowanie. W skład wyposażenia wchodzą także kamery, systemy przeciwpożarowe oraz klimatyzacja. Budowa pomieszczeń od podstaw pozwala również na zainstalowanie agregatów prądotwórczych i zasilaczy UPS, które wykorzystywane są w momencie przerw w dostawie energii elektrycznej. Komputery umieszczane są w szafach typu RACK.

Zabezpieczenia dostępu

Komputery w serwerowniach mobilnych służą do przechowywania różnorodnych danych. Także tych poufnych i tajnych, które nie mogą dostać się w niepowołane ręce. W tym celu każde pomieszczenie ma ograniczony dostęp. Po pierwsze do serwerowni mobilnej mogą dostać się jedynie osoby upoważnione. Każde wejście i wyjście jest rejestrowane, dzięki czemu właściciele mają szansę kontrolować, co dzieje się w serwerowni.

Serwerownia mobilna to najlepsze rozwiązanie dla firm, które nie mają w budynku miejsca na przechowywanie komputerów wraz z całym wyposażeniem. Taką przestrzeń można także potraktować jak serwerownia zapasowa. W momencie jakiejkolwiek awarii w serwerowni stacjonarnej mobilna przestrzeń przejmuje wszystkie zadania, co pozwala zapewnić ciągłość pracy całej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *