Czy ekologia może być skutecznym środkiem do osiągnięcia ważnych celów marketingowych? Jak można wykorzystać pro ekologiczne podejście do promowania biznesu? na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Troska o dobro naszej planety i świadomość ekologiczna obywateli to jeden z wiodących trendów jaki można zauważyć na przestrzeni ostatnich lat. Fakt ten oczywiście nie uszedł uwadze osób związanych z marketingiem i doprowadził do powstania osobnej gałęzi tej branży zwanej potocznie Eko-marketingiem. Czym dokładnie jest to zjawisko i jak można je wykorzystać do promocji własnego biznesu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części poniższej publikacji.
Nie ma jasno zdefiniowanej definicji czym dokładnie jest Eko-marketing. Ogólnie można przyjąć iż jest to próba zmiany myślenia na temat zjawisk i zmian środowiskowych w odniesieniu do prowadzonego biznesu i oferowanych usług lub produktów. Chodzi o bardziej świadome spojrzenie na to co produkujemy czy też nawet z kim współpracujemy. Wdrożenie Eko-marketingu to nie tylko posługiwanie się chwytliwymi sloganami ale próba dostrzeżenia potrzeb planety na wszystkich poziomach działania danego przedsiębiorstwa.
Przykładem może być tu firma, która chwali się zaangażowaniem w ochronę środowiska podczas gdy współpracuje ona z innymi podmiotami, które chociażby degradują gospodarkę leśną. Jak zatem widzicie konieczne jest gruntowne przeorganizowanie wielu kluczowych oddziałów danego przedsiębiorstwa aby w pełni można było mówić o pro ekologicznej firmie.
Eko-marketing – strategia działania rozłożona w czasie
Oczywiście jak mówi przysłowie ,,nie od razu Kraków zbudowano” i także w tym przypadku zacząć można od małych kroków. Powolne przejście na energię odnawialną firmie czy też inwestycja w technologie pozwalające na lepsze wykorzystanie dostępnych już zasobów naturalnych.
Chcąc zatem myśleć o Eko marketingu należy wziąć kilka aspektów. Mowa tutaj o technologii, produkcie jak i też jego opakowaniu. O tym pierwszym wspominaliśmy przed chwilą. Chodzi właśnie chociażby o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii podczas produkcji.
W przypadku produktu musimy zastanowić się czy to co zamierzamy zaoferować konsumentom jest realnie produktem ekologicznym. Jeżeli nie to należy postarać się coś zmienić w tym względzie.
Ekologiczne opakowania sposobem na promowanie marki
Bardzo duże pole do popisu drzemie w kwestii opakowań. Nie chodzi tutaj tylko o same opakowania tekturowe ale o każdy detal. Należy zatem zwrócić baczną uwagę na to czy opakowanie jest wykonane z surowców pozyskanych w sposób naturalny. Co z tego, że opakowanie jest wykonane z ekologicznych materiałów jeżeli zostało zabezpieczone dodatkowo folią, która ni jak nie wpisuje się w ten trend. Receptą na niektóre rodzaje produktów w tym względzie mogą okazać się torby ekologiczne w jakich sprzedawany może być dany towar. Będą one nie tylko przypominać o przywiązaniu marki do ekologii ale jednocześnie klient będzie mógł je wykorzystać również później do pakowania zakupów w sklepie. W ten sposób ekologiczna torba z logo twojej marki będzie towarzyszyć mu podczas codziennych czynności budując branding Twojej marki.
Osobną kategorię działań wpisujących się w Eko-marketing jest czynny udział marki w różnego rodzaju pro ekologicznych wydarzeniach oraz kampaniach. Pozwala to na propagowanie pozytywnego podejścia do natury oraz przekłada się na większą wiarygodność w oczach potencjalnych klientów.
W trakcie tego rodzaju eventów można obdarować uczestników gadżetami o ekologicznym charakterze ( jak wspomniane wcześniej ekologiczne torby ), które będą towarzyszyć klientom podczas wykonywania codziennych czynności.
Eko-marketing ma zatem bardzo duży potencjał jeżeli chodzi o promowanie marki. Jak jednak widać na podstawie przytoczonych przykładów aby być w pełni skuteczny i efektywny wymaga on od danej marki kompleksowej zmiany podejścia do samego produktu jak i też funkcjonowania firmy. Puste słowa i gesty w przypadku Eko-marketingu mogą bowiem przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.