Eko-marketing w biznesie
Marketing

Czym jest Eko-marketing i jak wykorzystać go do promocji biznesu?

Czy ekologia może być skutecznym środkiem do osiągnięcia ważnych celów marketingowych? Jak można wykorzystać pro ekologiczne podejście do promowania biznesu? na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Troska o dobro naszej planety i świadomość ekologiczna obywateli to jeden z wiodących trendów jaki można zauważyć na przestrzeni ostatnich lat. Fakt ten oczywiście nie uszedł uwadze osób związanych z marketingiem i doprowadził do powstania osobnej gałęzi tej branży zwanej potocznie Eko-marketingiem. Czym dokładnie jest to zjawisko i jak można je wykorzystać do promocji własnego biznesu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części poniższej publikacji.

Nie ma jasno zdefiniowanej definicji czym dokładnie jest Eko-marketing. Ogólnie można przyjąć iż jest to próba zmiany myślenia na temat zjawisk i zmian środowiskowych w odniesieniu do prowadzonego biznesu i oferowanych usług lub produktów. Chodzi o bardziej świadome spojrzenie na to co produkujemy czy też nawet z kim współpracujemy. Wdrożenie Eko-marketingu to nie tylko posługiwanie się chwytliwymi sloganami ale próba dostrzeżenia potrzeb planety na wszystkich poziomach działania danego przedsiębiorstwa.

Przykładem może być tu firma, która chwali się zaangażowaniem w ochronę środowiska podczas gdy współpracuje ona z innymi podmiotami, które chociażby degradują gospodarkę leśną. Jak zatem widzicie konieczne jest gruntowne przeorganizowanie wielu kluczowych oddziałów danego przedsiębiorstwa aby w pełni można było mówić o pro ekologicznej firmie.

Eko-marketing – strategia działania rozłożona w czasie

Oczywiście jak mówi przysłowie ,,nie od razu Kraków zbudowano” i także w tym przypadku zacząć można od małych kroków. Powolne przejście na energię odnawialną firmie czy też inwestycja w technologie pozwalające na lepsze wykorzystanie dostępnych już zasobów naturalnych.

Chcąc zatem myśleć o Eko marketingu należy wziąć kilka aspektów. Mowa tutaj o technologii, produkcie jak i też jego opakowaniu. O tym pierwszym wspominaliśmy przed chwilą. Chodzi właśnie chociażby o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii podczas produkcji.

W przypadku produktu musimy zastanowić się czy to co zamierzamy zaoferować konsumentom jest realnie produktem ekologicznym. Jeżeli nie to należy postarać się coś zmienić w tym względzie.

Ekologiczne opakowania sposobem na promowanie marki

Bardzo duże pole do popisu drzemie w kwestii opakowań. Nie chodzi tutaj tylko o same opakowania tekturowe ale o każdy detal. Należy zatem zwrócić baczną uwagę na to czy opakowanie jest wykonane z surowców pozyskanych w sposób naturalny. Co z tego, że opakowanie jest wykonane z ekologicznych materiałów jeżeli zostało zabezpieczone dodatkowo folią, która ni jak nie wpisuje się w ten trend. Receptą na niektóre rodzaje produktów w tym względzie mogą okazać się torby ekologiczne w jakich sprzedawany może być dany towar. Będą one nie tylko przypominać o przywiązaniu marki do ekologii ale jednocześnie klient będzie mógł je wykorzystać również później do pakowania zakupów w sklepie. W ten sposób ekologiczna torba z logo twojej marki będzie towarzyszyć mu podczas codziennych czynności budując branding Twojej marki.

Osobną kategorię działań wpisujących się w Eko-marketing jest czynny udział marki w różnego rodzaju pro ekologicznych wydarzeniach oraz kampaniach. Pozwala to na propagowanie pozytywnego podejścia do natury oraz przekłada się na większą wiarygodność w oczach potencjalnych klientów.

W trakcie tego rodzaju eventów można obdarować uczestników gadżetami o ekologicznym charakterze ( jak wspomniane wcześniej ekologiczne torby ), które będą towarzyszyć klientom podczas wykonywania codziennych czynności.

Eko-marketing ma zatem bardzo duży potencjał jeżeli chodzi o promowanie marki. Jak jednak widać na podstawie przytoczonych przykładów aby być w pełni skuteczny i efektywny wymaga on od danej marki kompleksowej zmiany podejścia do samego produktu jak i też funkcjonowania firmy. Puste słowa i gesty w przypadku Eko-marketingu mogą bowiem przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *