Dwie dziewczynki w przedszkolu lepiące z plasteliny podczas zajęć z integracji sensorycznej
Rodzina

Czym jest integracja sensoryczna i kiedy warto się na nią zdecydować?

Integracja sensoryczna, najprościej rzecz ujmując, to procesy, które zachodzą w mózgu. Pozwalają odbierać informacje wysyłane przez zmysły. Odpowiednio rozwinięta integracja sensoryczna jest bardzo ważna. Dzięki niej mózg wie, jak właściwie reagować na to, czego doświadcza ciało. Niektóre dzieci mogą mieć tą integrację sensoryczną zaburzoną. Wówczas niezbędna jest terapia w tym aspekcie.

Czym dokładnie jest integracja sensoryczna? Kiedy warto zdecydować się na terapię SI? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest integracja sensoryczna? Ogólna charakterystyka

Bodźce ze świata zewnętrznego odbierane są przez nasze ciało za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, węchu i smaku. Jeśli nasza integracja sensoryczna przebiega w sposób właściwy, to osoba odbiera bodźce, przetwarza je i wykorzystuje. Dodatkowo adekwatnie na nie odpowiada. Świat wówczas nie stanowi żadnego zagrożenia, jest natomiast idealnym środowiskiem do życia, które w różne sposoby oddziałuje na człowieka.

W przypadku jednak, gdy proces integracji sensorycznej jest zaburzony, to świat, szczególnie dla małego dziecka, staje się po prostu niebezpieczny. W praktyce, dla takiego człowieka, jest on zbyt głośny, mało pachnący, a dotyk innych ludzi – nieprzyjemny. Wszystko to powoduje zaburzenia zachowania. Dziecko nie może bowiem poradzić sobie ze swoimi odczuciami.

Dziewczynka lepiąca z plasteliny podczas zajęć z integracji sensorycznej
Źródło: Pexels

Rozwój integracji sensorycznej zaczyna się już bardzo wcześnie. Warto wiedzieć, że węch u dziecka pojawia się już w brzuchu matki. Podczas rozwoju dziecka określa się tak zwane kamienie milowe odnośnie sensoryki. Zalicza się do tego wodzenie wzrokiem za zabawką, sięganie po różne przedmioty, turlanie się, raczkowanie czy nauka samodzielnego chodzenia.

Dlaczego integracja sensoryczna jest tak ważna?

Odpowiednie reagowanie na bodźce dostarczane przez zmysły, niewątpliwie jest bardzo istotne. Umożliwia uniknięcia na przykład poparzenia się gorącą wodą w wannie. Najprostszym przykładem w kontekście ważności sensoryki, jest bowiem odruch cofania ręki gdy mamy do czynienia z wrzątkiem. Wówczas w mózgu pojawia się błyskawiczna informacja: uwaga, gorąca woda!

Co w przypadku gdy nasza integracja sensoryczna jest słaba albo zbyt silna? Może dochodzić do naprawdę dziwnych zachowań podczas nadwrażliwości na niektóre bodźce. Nieprawidłowa integracja sensoryczna może objawiać się na przykład szczególną nadwrażliwością na światło, brakiem koordynacji ciała czy problemami podczas próby koncentracji.

Kiedy warto zdecydować się na terapię integracji sensorycznej?

Co powinno szczególnie zaniepokoić rodziców? Kiedy powinni udać się z dzieckiem na terapię integracji sensorycznej? Przede wszystkim gdy:

  • Występuje szczególna wrażliwość na dotyk, ruch czy dźwięk. Dziecko staje się wówczas rozdrażnione, nie lubi przebywać w miejscu, w którym jest gwar, nie lubi się przytulać, nawet do rodziców.
  • Widać u dziecka słabą reakcję na dotyk czy dźwięk. Dziecko na przykład nie słyszy, kiedy się je woła czy nie odczuwa bólu, gdy się uderzy.
  • Dziecko cechuje się nadaktywnością ruchową. Nie potrafi usiąść w miejscu i skupić się na danym zadaniu.
  • U dziecka występuje problem z koncentracją. Nie potrafi ono przez dłuższy czas skupić się na jednej czynności.
  • Występuje znaczne opóźnienie w mowie oraz motoryce dziecka. Wiadomo, że każde dziecko rozwija się inaczej, jednak u takiego, u którego występuje zaburzenie sensoryki, ten opóźniony rozwój widać szczególnie. Warto się wówczas dokładnie przyjrzeć dziecku.
  • U dziecka widać wyraźne problemy z koordynacją. Dziecko wówczas często się przewraca, potyka i wypuszcza przedmioty z rąk.
  • Ma problemy z nauką, nowymi zadaniami. Dziecko przy tym też często nie wie, jak bawić się nowymi zabawkami i do czego używać podstawowych przedmiotów.
  • Dziecko ma trudności szczególnie z tymi zadaniami, które wymagają od niego używania obu rąk jednocześnie.
  • Dziecko wykazuje bardzo impulsywne zachowania. Widać u niego wyraźny brak samokontroli.
  • Występują problemy z różnymi umiejętnościami społecznymi. To chociażby problem z funkcjonowaniem w grupie, zawieraniem nowych relacji i komunikacją z rówieśnikami.

Czym jest terapia zaburzeń integracji sensorycznej?

Terapia tego rodzaju ma za zadanie pomóc dzieciom lepiej reagować na różnego rodzaju bodźce. Zarówno z ciała, jak i z otoczenia zewnętrznego. To, jakie ćwiczenia zostaną wykonane, zależy głównie od zmysłu, z którego bodźce są niewłaściwie odbierane i przetwarzane.

Małe dziecko z mamą układający klocki na podłodze
Źródło: Pexels

Terapia integracji sensorycznej jest procesem uporządkowanym i powtarzalnym. Wszystko po to, aby wraz z upływem czasu mózg dziecka dostosowywał się i przetwarzał oraz reagował na wrażenia. Terapia taka zazwyczaj odbywa się przez zabawę.

Do ćwiczeń takich zalicza się na przykład skakanie na trampolinie, turlanie się po różnych powierzchniach, zabawa światłem i muzyką, lepienie z plasteliny. Gabinety takie bardzo często wyglądają jak sale zabaw. Każdy przedmiot jednak, który się tam znajduje, odgrywa ważne znaczenie terapeutyczne.

1 Comment

  1. Mnóstwo świetnych informacji, właśnie czegoś takiego szukałam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *