kobieta w depresji
Kobieta, Zdrowie

Depresja. Jak pomóc choremu

Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka nasze pokolenia jest depresja. Stała się problemem na tyle powszechnym, że niemal w każdej rodzinie lub w kręgu znajomych posiadamy kogoś, kto choruje. Jak w takim przypadku pomóc osobie chorej? Jak z nią rozmawiać?

Jak pomóc bliskiej osobie chorej na depresję

Życie z chorym na depresję jest naprawdę ciężkie. Tak jak syty nie zrozumie głodnego, tak zdrowemu ciężko będzie zrozumieć to, że chory na depresję człowiek nie będzie miał żadnej motywacji żeby wstać z łóżka, zjeść coś czy wziąć prysznic. Aby pomóc takiej osobie, koniecznie trzeba skonsultować się z doradcą a nawet psychoterapeutą, który przedstawi wszystko w innym świetle. Potrzeba siły, cierpliwości i uwagi oraz niezmierzone pokłady wyrozumiałości, aby wspomóc chorego w walce z chorobą.

Do głównych symptomów depresji należy obniżony nastrój oraz poczucie własnej wartości. Chory na depresję nie będzie cieszył się z towarzystwa drugiej osoby – choć będzie wydawało się, że tego nie docenia, przeciwnie, po prostu depresja doprowadza człowieka do takiego stanu, że zupełnie nic nie jest w stanie sprawić mu radości. Depresja wprowadza człowieka w stan absolutnego zobojętnienia na otaczający go świat.

Wyobraźmy sobie szklaną bańkę, która otacza cię przez cały czas, gdy dookoła wszystko toczy się tak jak zwykle. Choć ty też w nim uczestniczysz, nic do ciebie nie dociera, ponieważ szklana szyba zagłusza wszystko, co się do ciebie mówi. Tak w najtrudniejszej fazie wygląda depresja.

Więc teraz, aby dotrzeć do kogoś, kto znajduje się za taką szklaną szybą musisz nieźle pokombinować, aby się jej pozbyć.

Rozmowa

Zanim bliska ci osoba na dobre wypadnie ze swojego życia i poczuje się osamotniona, powiedz jej, że wiesz doskonale, jak się czuje. Absolutnie nie mów czegoś w stylu „inni mają gorzej” bo to może tylko zepsuć wasze stosunki. Musisz być wyrozumiały, a takie wypominanie niczego nie przyniesie, lecz sprawi choremu jeszcze więcej bólu i cierpienia. Chory po jednej rozmowie „nie weźmie się w garść”, „nie pozbiera się”, ponieważ depresja jest chorobą, którą należy leczyć klinicznie.

Akceptacja, zrozumienie i wsparcie

Jak udzielić wsparcia bliskiej osobie chorej na depresję? Przede wszystkim bądź wyrozumały, rób i podawaj posiłki, pilnuj dawkowania leków, okazuj dużo życzliwości i ciepła oraz nie dawaj się wciągać w pesymistyczne rozmowy oraz narzekania. Przy tym nie zmuszaj na siłę do rozmowy.

Jeśli u chorego pojawią się myśli samobójcze, zaczął interesować się tematyką śmierci lub podejmuje ryzykowne zachowania koniecznie skonsultuj to z jego lekarzem. Osoby chorujące na depresję potrafią w jednej chwili spontanicznie podjąć decyzję o śmierci, skacząc z okna lub na tory.

Źródło: Odzyskaj.eu

1 Comment

  1. Życie z depresją nie jest proste. Moja matka chorowała wiele lat, w końcu popełniła samobójstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *