Kobieta z wyleczonymi żylakami siedzi na ławce
Zdrowie

Dlaczego pojawiają się żylaki i jak z nimi walczyć?

Żylaki to schorzenie objawiające się widocznymi gołym okiem podskórnymi, często wypukłymi i krętymi śladami o niebieskim zabarwieniu, które są wynikiem nieprawidłowego działania i budowy naczyń krwionośnych. Z tego typu problemem zdrowotnym boryka się wielu pacjentów w średnim i starszym wieku. Żylaki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, nieco rzadziej w obrębie odbytu, przełyku, pęcherza moczowego lub narządów rozrodczych. Jakie są przyczyny powstawania żylaków i czym można im przeciwdziałać?

Żylaki – przyczyny występowania

Za bezpośredni powód pojawiania się żylaków uznaje się niewłaściwą budowę żył lub błędne funkcjonowanie zastawek żylnych. Wskutek tej anomalii krew nie płynie swobodnie, ale cofa się, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia i tworzenia zatorów. Żyły poszerzają się, znacznie wydłużają i skręcają, czego efektem są widoczne na ciele zmiany w postaci żylaków. Początkowo to drobne, cienkie „pajączki”, które po pewnym czasie zmieniają się w podskórne zgrubienia o znacznie ciemniejszym kolorze.

Za występowanie takiej nieprawidłowości odpowiadać może tryb życia, czyli brak aktywności fizycznej, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i stojącej, niewłaściwa dieta uboga w  witaminy i błonnik, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Tworzenie się żylaków często następuje w efekcie noszenia uciskającej odzieży (zwłaszcza rajstop lub skarpet) lub butów na zbyt wysokim obcasie. Schorzenie może być także wywołane innymi problemami zdrowotnymi, np. otyłością, urazami, zaparciami, chorobami nowotworowymi lub zaburzeniami hormonalnymi. Warto dodać, że żylaki znacznie częściej występują u kobiet. Może mieć to związek m.in. z przebytymi ciążami lub stosowaniem antykoncepcji doustnej.  

Sposoby na żylaki

Występowaniu żylaków często towarzyszą stany zapalne, dolegliwości bólowe, mrowienie, pieczenie, skurcze i obrzęki. Aby nie dopuścić do dalszych powikłań (np. krwotoków, zakrzepicy, zatorów) niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich metod profilaktycznych i leczniczych. Bardzo ważne jest zwłaszcza zwiększenie aktywności ruchowej – spacery, bieganie, skakanie na skakance czy jazda na rowerze poprawią krążenie, zmniejszając ryzyko groźnego rozszerzania żył. W walce z żylakami istotne jest również zdrowe odżywianie, dbanie o prawidłową masę ciała, częste zmiany pozycji podczas pracy. Należy zrezygnować z używek, wizyt w saunie, noszenia obcisłej odzieży i niewygodnych butów. 

Dobrym rozwiązaniem jest także maść na żylaki o przyjemnej formule, dużej wchłanialności i wygodnym sposobie aplikacji. Produkt można zakupić w aptece – często bez recepty, choć oczywiście warto skonsultować używanie środka z lekarzem. Regularnie stosowana maść na żylaki łagodzi obrzęki, koi i usprawnia pracę żył. Ponadto można zdecydować się na leczenie za pomocą środków doustnych, zastrzyków lub poprzez przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *