zdrowy styl życia
Kobieta, Rodzina, Zdrowie

Dlaczego warto prowadzić zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia obejmuje bardzo wiele czynników, nie ogranicza się wyłącznie do racjonalnego odżywiania i pełnowartościowych posiłków. Zdrowy styl życia jest głównym warunkiem długiego życia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Zdrowy czyli…

Słowo wśród przyjętych znaczeń ma funkcję określającą coś lub kogoś niecierpiącego na żadną chorobę lub nadającego się do spożycia oraz korzystnie wpływającego na zdrowie. Aby prowadzić zdrowy styl życia, trzeba do tego się przygotować. Jeśli do tej pory folgowaliśmy sobie ze wszystkim, będzie to niemałe wyzwanie. Wyrzeczenia i pokonywanie lenistwa będzie towarzyszyło nam codziennie.

Elementy niezbędne do zdrowego stylu życia

Odżywianie to klucz do sukcesu. Nasza dieta nie może być surowa i restrykcyjna, wręcz przeciwnie. Oparta na pełnowartościowych, naturalnych produktach o ekologicznym pochodzeniu zapewni nam dobre samopoczucie, odporność oraz świetny wygląd przez długie lata. Dzięki racjonalnemu unikniemy wielu chorób cywilizacyjnych, począwszy na otyłości, cukrzycy, miażdżycy, a skończywszy na depresji.

Odkąd przesiedliśmy się w samochody i komunikację miejską, a nasza praca ogranicza się do siedzenia przy biurkach, nasze kręgosłupy odmawiają posłuszeństwa, metabolizmy zwalniają, a my jesteśmy ciągle zmęczeni i rozdrażnieni. Codzienna aktywność służy nie tylko zgrabnej sylwetce, ale również dotlenia serce i mózg, poprawia gospodarkę lipidową, zwiększa kondycję oraz wydolność pracy serca. Codzienne ćwiczenia służą także samopoczuciu, ponieważ naturalnie wzrasta poziom hormonów szczęścia.

Przez wielu bagatelizowanym warunkiem zdrowego stylu życia jest sen. Każdy organizm posiada indywidualny rytm dobowy, który należy przestrzegać w miarę możliwości. Dojrzały człowiek musi przesypiać minimum sześć godzin na dobę, a najlepiej gdyby było to osiem godzin – mózg podczas snu całkowicie odpoczywa, a ciało regeneruje się. Odpowiednia ilość snu zapobiega zachorowaniu na otyłość, depresję i pozostałe choroby układu nerwowego.

Porzucenie używek

Używki, czyli co? Papierosy i alkohol? Również, ale nie wyłącznie. Choć nie jest to jeszcze zakorzenione w świadomości ludzi, biały cukier jest również używką, która uzależnia równie mocno jak alkohol czy papierosy. Cukier rujnuje zdrowie, tak jak trucizna: nie mając w sobie żadnych składników odżywczych, powoduje wahania nastroju i jest głównym sprzymierzeńcem otyłości. Wdychanie dymu papierosowego uszkadza komórki i przyspiesza starzenie się organizmu, powoduje także choroby nowotworowe. Alkohol niszczy wątrobę i trzustkę oraz komórki mózgowe.

Źródło: https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/12-zasad-zdrowego-stylu-zycia/ na zdrowy-styl-zycia.pl.

1 Comment

  1. Tylko jak rzucić palenie? Po tylu latach ciężko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *