sciany w łazience pomalowane farbą
Budownictwo

Farba do łazienki zamiast płytek – dlaczego warto?

Farba do łazienki zamiast płytek? To rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nowoczesne, wysokojakościowe farby charakteryzują się bowiem dużą trwałością, a dostępne w wielu kolorach czy nawet z dodatkowymi efektami pozwalają przejść od łazienkowej sztampy do modnej aranżacji, i to przy niewielkim nakładzie pracy i pieniędzy.

Jeszcze kilkanaście lat temu na łazienki patrzono wyłącznie przez pryzmat ich funkcjonalności. Nie realizowano w nich ambicji estetycznych, a starano się po prostu urządzić łazienkę tak, by odpowiadała na praktyczne potrzeby i by służyła jak najdłużej bez konieczności zbyt wczesnego remontu i odnawiania. 

Dostępność coraz lepszych farb zmieniła to. Od momentu pojawienia się na rynku pierwszych specjalistycznych farb do łazienki desigerzy mogli zacząć wprowadzać w życie swoje aranżacyjne eksperymenty. Nie ograniczał ich już bowiem problem wilgotności pomieszczenia czy podatności ścian w łazience na zabrudzenia.

Czym charakteryzuje się dobra farba do łazienki?

Dobra farba do łazienki musi być trwała. Oznacza to odporność zarówno na kontakt z wodą, w tym parą wodną, jak i wszelkie inne zanieczyszczenia.

Ceramiczne i lateksowe farby dobrej jakości to takie, które tworzą na ścianach warstwę o hydrofobowych właściwościach. Dzięki nim woda nie jest w stanie przedostać się do ściany. Tym bardziej, że farba wręcz „wypycha” wszelkie jej cząsteczki na zewnątrz. Umożliwia też ręczne czyszczenie – przetarcie ściany gąbką lub ścierką bez obawy, że zostawi to na niej ślady. Charakterystyczną cechą dobrych farb łazienkowych jest też fakt, że utrzymują swój kolor przez długi czas. To produkty nie tylko dekoracyjne, ale też ochronne i dzięki temu zdobywają coraz większą popularność, stanowiąc nie lada konkurencję dla płytek łazienkowych.

Farby do łazienki – mnogość kolorów i efektów

Obecnie farby do łazienki występują w dziesiątkach różnych kolorów, a jeśli dodać do tego odcienie, można mówić o setkach wariantów kolorystycznych do wyboru. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, byś nadał swojej łazience taki wygląd, o jakim tylko marzysz. Soczysta brzoskwinia? Butelkowa zieleń? Pudrowy róż? Pastelowy błękit? Decyzja należy do Ciebie. Możesz też wybierać między farbami matowymi i z połyskiem, a także w farbach dekoracyjnych, które nadadzą ścianie piękny, niebanalny wzór.

Lubisz często zmieniać wystrój łazienki? Z farbą zamiast płytek to łatwiejsze

Zamiast zrywać płytki i poświęcać dużo czasu oraz energii na nałożenie nowych, po prostu zagruntowujesz ścianę, chwytasz za pędzel i malujesz. Już po kilku godzinach możesz cieszyć się odświeżoną łazienką. Tym bardziej, że oferowane obecnie farby charakteryzują się stosunkowo krótkim czasem schnięcia.

Wybierając do łazienki farbę, otwierasz sobie drzwi do wielu – mniej i bardziej odważnych – aranżacji, których nie sposób stworzyć, wykorzystując płytki.

Podsumowanie:

  • Płytki w łazienkach królowały kilka lat temu. Teraz coraz częściej spotykamy łazienkowe ściany pokryte wyłącznie farbą. Wybór farby zamiast płytek daje duże możliwości aranżacyjne i jest to po prostu wygodniejsze.
  • Oferowane obecnie farby do łazienki cechują się trwałością, o której jeszcze niedawno można było tylko pomarzyć.
  • W ofertach producentów znajdziesz dziesiątki, a nawet setki różnych kolorów i odcieni farb do łazienki – od pastelowych po mocno nasycone, od jasnych po ciemne, od matowych po połysk, a także farby dekoracyjne, oferujące wiele różnorodnych i oryginalnych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *