Rehabilitacja domowa to podstawa powrotu do zdrowia po operacji endoprotezy biodra. Ponieważ dotarcie do placówki każdego dnia jest w wielu przypadkach niemożliwe lub bardzo uciążliwe dla pacjenta, mobilny fizjoterapeuta jest najlepszym rozwiązaniem.
Jak zamówić prywatną rehabilitację domową po operacji biodra?
Nic prostszego wystarczy jeden telefon i fizjoterapeuta z dojazdem do domu w przypadku firm prywatnych nawet tego samego dnia przyjeżdża do pacjenta. Szybkość i dostępność usługi podyktowana jest potrzebami i dobrem pacjentów. W przypadku firm świadczących usługi komercyjnie fizjoterapeuci to osoby doświadczone po licznych kursach i szkoleniach mogące samodzielnie prowadzić pacjentów.
Dzięki temu nie potrzeba skierowania na rehabilitację a fizjoterapeuta po badaniu i zapoznaniu się dokumentacją medyczną pacjenta dobiera indywidualnie zabiegi oraz ćwiczenia. Dzięki zindywidualizowanemu podejściu do rehabilitacji domowej po endoprotezie biodra każdy pacjent ma szansę powrotu do zdrowia.
Niestety wielu pacjentów niepotrzebnie zwleka z rehabilitacją po endoprotezie biodra, co często prowadzi do powstania dolegliwości, związanych z nieumiejętnym obciążaniem nowego stawu, niewydolnością i osłabieniem mięśni stabilizujących biodro. Zwłoka często wynika z braku rzetelnych informacji, co do konieczności skorzystania z rehabilitacji.
Kiedy należy zacząć rehabilitację domową po operacji biodra?
Rehabilitacja powinna rozpocząć się jeszcze na oddziale po operacji wraz z pierwszą pionizacją i należy ja kontynuować zaraz po powrocie do domu. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu to szansa dla każdego pacjenta, aby kontynuować proces rehabilitacji.
Podczas cyklicznych spotkań z fizjoterapeutą, przekazuje on pacjentowi najnowsze zalecenia, uczy prawidłowego chodu o kulach, dobiera sprzęt ortopedyczny i ten do ćwiczeń. W początkowym okresie po operacji pracuje też często manualnie nad tkankami, mięśniami i powięziami, które mogą być przeciążone i bólowe.
Rehabilitacja po operacji biodra jako proces
Rehabilitacja po endoprotezie biodra jest procesem, który trwa i w każdym przypadku w zależności od stanu pacjenta, jego dolegliwości i chorób współtowarzyszących, czas jej trwania może być zupełnie inny tak samo jak częstotliwość. W przypadku pacjentów, u których operacja wynikła np. z nagłego upadku, ale byli osobami aktywnymi i sprawnym rehabilitacja przebiega zdecydowanie szybciej i sprawniej. Natomiast w przypadku osób z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, do których dochodziło przez wiele lat, a osoby te niewiele się poruszały, proces dochodzenia do sprawności może przebiegać nawet przez kilka miesięcy.
Jakie zabiegi po endoprotezie stawu biodrowego wykonuje fizjoterapeuta z dojazdem do domu?
W zależności od ukończonych kursów i kwalifikacji fizjoterapeuta z dojazdem do domu wykonuje u pacjenta zabiegi na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania funkcjonalnego. Indywidualny dóbr zabiegów gwarantuje ich skuteczność.
Wśród najczęściej wybieranych technik stosuje się zabiegi terapii manualne, terapii tkanek miękkich, terapii powięziowych, suche igłowanie, klawiterpię oraz wiele innych. Praca manualna z pacjentem daje możliwość zniesienia dolegliwości bólowych, a mobilizacja i praca z blizną po operacji biodra zmniejsza ryzyko wstania przeciążeń i ograniczeń ruchomości.
Kluczem do pełnej sprawności są również indywidualnie dobrane ćwiczenia, pozwalają wzmocnić odpowiednie grupy mięśni, przywracają prawidłowe zakresy ruchu w stawie i zabezpieczają nowy staw przed nadmiernym zużyciem.
Kiedy można wyjść na spacer po operacji biodra?
Pierwszy spacer pacjent odbywa wychodząc ze szpitala, i jeśli czuje się na siłach, potrafi prawidłowo chodzić o kulach to nie ma przeciwwskazań, aby spacerował w kolejnych dniach. Najistotniejsze jest samopoczucie, pewność podczas chodu, aby zminimalizować ryzyko upadku oraz nie przeciążanie nogi operowanej dopasowując czas i dystans spaceru do indywidualnej sytuacji pacjenta.