Flaga hiszpańska
Rozwój

Iberystyka, czyli filologia hiszpańska – inwestycja w przyszłość

Kierunki filologiczne są obecnie niezwykle popularne wśród młodzieży rozpoczynającej studia. Trudno się temu dziwić, bo znajomość języków jest w dzisiejszym świecie jedną z najważniejszych umiejętności i może okazać się przydatna nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. O ile większość młodzieży potrafi dziś porozumieć się po angielsku – często na naprawdę wysokim poziomie – o tyle coraz popularniejsze stają się również języki romańskie. Jednym z nich jest iberystyka, czyli filologia hiszpańska i/lub portugalska. Na czym polega ten kierunek? Jak się na niego dostać? Na jaką pracę mogą liczyć absolwenci iberystyki?

Czym jest iberystyka?

Iberystyka to inaczej filologia hiszpańska i/lub portugalska. Ten dział nauki obejmuje literaturę oraz historię Hiszpanii i Portugalii, dzięki czemu otwiera przed nami ciekawe możliwości pracy. Iberystyka jako kierunek studiów dzieli się na dwa odrębne rodzaje:

  • hispanistyka – nauka języka hiszpańskiego; obejmuje wiedzę na temat Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych.
  • portugalistyka – nauka języka portugalskiego; obejmuje wiedzę na temat Portugalii i krajów portugalskojęzycznych.

Dla kogo iberystyka?

Iberystyka, czyli filologia hiszpańska to doskonały kierunek dla osób, które czują się mocne w językach, a ponadto interesują się hiszpańską bądź portugalską kulturą. Studia te otwierają przed swoimi absolwentami szereg możliwości. To nie tylko wykształcenie pozwalające na nauczanie języka hiszpańskiego lub portugalskiego, ale również opcja pracy przy tłumaczeniach, redagowaniu artykułów na zagraniczne portale i podjęcie szeregu różnych prac właśnie w Hiszpanii lub Portugalii, gdzie zdecydowanie nie obędzie się bez dobrej znajomości miejscowej kultury.

Kandydat na studenta iberystyki powinien bez wątpienia cechować się łatwością w nauce języków. Studia lingwistyczne to bowiem o wiele wyższy poziom, niż nauka języka w szkole średniej. Jeżeli jednak sprawia ci to przyjemność, nie krępujesz się mówić w obcych językach i interesuje cię Hiszpania lub Portugalia oraz wszystko, co z nimi związane, to z pewnością świetnie poczujesz się na iberystyce! Jedno jest pewne: jeśli czujesz, że to coś dla ciebie, nie pożałujesz swojego wyboru. Praca po iberystyce pozwoli ci pracować w tym, co kochasz.

Jakie przedmioty zdawać na maturze, by dostać się na iberystykę?

Każda uczelnia rządzi się swoimi prawami, jednak ogólnie rzecz biorąc, rekrutacja na iberystykę wygląda podobnie w każdym mieście. Poza przedmiotami obowiązkowymi, czyli językiem polskim, matematyką i językiem obcym na poziomie podstawowym, należy wybrać również przedmioty takie, jak rozszerzony język polski i rozszerzony język obcy. Wielkim atutem jest oczywiście matura z języka hiszpańskiego.

Co robić po iberystyce?

Gdy opowiadamy komuś, że studiujemy jakąkolwiek filologię, ludzie natychmiast wyrokują, że chcemy zostać nauczycielami. Owszem, jest to jedna z dostępnych opcji, ale na pewno nie jedyna. Iberystyka to nie tylko język, ale również hiszpańska/portugalska kultura, literatura i historia krajów. W związku z tym jako absolwenci filologii hiszpańskiej/portugalskiej możemy również pracować w jednostkach rządowych i pozarządowych, biurach turystycznych, biurach tłumaczeniowych oraz służbach dyplomatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *