Frezowanie plexi
Budownictwo

Jak frezować plexi?

Produkty z plexi wykonane są z tworzywa nazywanego inaczej pleksa, pleksi czy szkło akrylowe. Plexi charakteryzuje się wysoką estetyką wykonania, jest przeźroczysta, bardzo łatwa w utrzymaniu czystości oraz jest tworzywem bardzo trwałym odpornym na temperatury i światło. Plexi można wykorzystać w nieograniczonych możliwościach w domu, biurze itd. Dostępność tego materiału o różnych grubościach nadaje się do produkcji konstrukcji i przedmiotów m.in. stojaków. Bezbarwna, matowa, błyszcząca czy kolorowa występuje w różnych postaciach, dając szansę na stworzenie indywidualnych i oryginalnych na potrzeby klienta zamówień. Stosowana w budownictwie, branży dekoracyjnej i reklamowej, stwarza bogate możliwości.

Frezowanie co to? 

Frezowania plexi to inaczej cięcie mechaniczne. W tego rodzaju obróbce otrzymujemy ostre i matowe krawędzie. Frezowanie plexi jest najczęściej wykorzystywane do dużych użytków plexi, które w dalszym ciągu mogą zostać poddane klejeniu, olerowaniu lub gięciu. W profesjonalnej obróbce plexi aktualnie stosuje się przede wszystkim plotery laserowe tzw. cięcie laserem lub frezarki CNC. Proste prace wykonywane w domu lub warsztacie można wykonać przy pomocy wyrzynarki, wiertarki, brzeszczotu lub mini szlifierki ręcznej.

Cięcie, pogłębianie, nawiercanie i frezowanie plexi przy użyciu frezarki numerycznej CNC jest precyzyjne. Dzięki możliwości wymiany frez można frezować takie materiały jak: plexi, drewno, płyty meblowe, pcv, poliwęglan i inne. Duża moc i szybkości frezarki pozwala w pełni na wykorzystanie tworzywa minimalizując, tym samym powstały odpad podczas obróbki materiału. Wysoka precyzja cięcia przekłada się na finalne wykonanie.

Jak frezować plexi?

Frezerki CNC ma działanie na bazie systemów CNC, czyli specjalistycznych układów sterowania numerycznego. Obróbka materiału jest w pełni zautomatyzowana i odbywa się przy pomocy odpowiedniego zaprogramowania pracy na minikomputerze wbudowanym w przyrząd. Całe programowanie frezerki CNC wymaga wpisania poleceń w formie kodu alfanumerycznego, który jasno określa pracę maszyny, sprawiając, że zostanie wykonany produkt na określonych, zaprogramowanych wcześniej parametrach. Tego rodzaju obrabiarki CNC zezwalają na produktywną realizację elementów z plexi w ilości egzemplarzy jakie są potrzebne, zachowując tym samym obniżenie kosztów i nakładu zarówno czasu i pracy.

We frezowaniu plexi CNC jest kilka parametrów, które mają wpływ na jakość powierzchni. Analiza chropowatości powierzchni w procesie frezowania finalnego jest wyzwaniem dla rozwoju badań. Wiele czynników jest zaangażowanych w proces obróbki, który ma zadanie zoptymalizowanie, żeby uzyskać upragnioną jakość powierzchni. W badaniu wzięto pod uwagę trzy ważne parametry obróbki:

  • prędkość wrzeciona
  • prędkość posuwu
  • głębokość skrawania

Zalety frezerki CNC

Nowoczesne frezerki CNC dzięki uniwersalności i możliwości pozwalają na uzyskanie najbardziej zawiłych kształtów z różnych materiałów. Zaawansowane metody, w tym komputerowa obsługa zapewnia wysoką jakość, powtarzalność i dokładność przebiegu procesu. Istotne jest to, szczególnie dla przedsiębiorstw wytwórczych i firm zajmujących się reklamą.

Frezowanie plexi przy pomocy urządzeń frezujących, dzięki którym można wykonać standardowe i nietypowe elementy jak np. tabliczki pamiątkowe, tabliczki adresowe z nazwą ulicy, urny, kasetony i półki. Frezowanie jest zazwyczaj stosowane do produkcji części, które nie są osiowo symetryczne: otwory, kieszenie, szczeliny i również trójwymiarowe kontury powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *