Zbilansowana i zdrowa dieta i dbanie o siebie w duchu selfe-care
Zdrowie

Jak o siebie zadbać w duchu self-care?

Artykuł partnera.

Self-care, czyli dbanie o siebie to doskonały sposób, by zatrzymać się w codziennym biegu i poświęcić czas na to, co najważniejsze dla dobrego samopoczucia. Przygotowaliśmy 7 propozycji, dzięki którym możesz zadbać o swoje ciało i ducha!

1. Zdrowy sen to podstawa

Zdarza Ci się nie dosypiać lub chodzić spać bardzo późno? Zbyt krótki sen to nie tylko powód do zmęczenia w ciągu dnia i gorszego samopoczucia psychicznego, ale również wpływa on negatywnie na zdrowie.

Właśnie dlatego podstawą self-care jest odpowiednio długi, regenerujący sen, który sprawi, że każdego poranka będziesz czuć się doskonale. Najlepiej, aby trwał 7 godzin i towarzyszyła mu odpowiednia higiena snu – prawidłowe oświetlenie wieczorem, brak dłuższych drzemek w ciągu dnia, nieoglądanie telewizji w łóżku i niekorzystanie w nim z telefonu.

2. Zbilansowana dieta w trosce o zdrowie i linię

Dieta to bardzo ważny element dbania o siebie w duchu self-care. Wybieraj produkty zdrowe, sezonowe, które pozwalają na przyrządzenie zbilansowanych i smacznych dań. 

Alternatywą jest dieta pudełkowa, która sprawdzi się wtedy, gdy nie przepadasz za gotowaniem lub nie masz na nie czasu. Jeśli chcesz zdecydować się na catering dietetyczny we Wrocławiu daje możliwość wykupienia go w sprawdzonych firmach. Wybierz swoją dietę, aby cieszyć się z wyśmienitych i zdrowych posiłków każdego dnia.

3. Pielęgnacja twarzy, ciała i włosów

Zadbana skóra i mocne, lśniące włosy sprawią, że będziesz nie tylko wyglądać piękniej, ale również poczujesz się pewniej. Każdego dnia pamiętaj o stosowaniu kosmetyków, zmywaj makijaż i stosuj krem z filtrem, gdy wychodzisz na słońce na dłużej.

Warto również od czasu do czasu przygotować domową sesję spa i wykonać relaksujący rytuał pielęgnacyjny, na przykład z użyciem aromatycznych olejków i masażu.

4. Częsta aktywność fizyczna

Nawet krótki spacer lub ćwiczenia fitness do filmu na YouTube mogą podnieść poziom endorfin i poprawić Twoje samopoczucie. Oczywiście, ruch jest również kluczowy dla zdrowia.

Regularna aktywność fizyczna sprawi, że każdego dnia będziesz czuć się jeszcze lepiej w swoim ciele.

5. Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Zdarza Ci się zabierać pracę do domu? A może pracujesz w home office? Pamiętaj o tym, że dla dobrego samopoczucia duże znaczenie ma równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, czyli work life balance.

Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków, nie przepracowuj się, oddziel przestrzenie, w których pracujesz i relaksujesz się, by praca nie przysłoniła tego, co jest od niej ważniejsze.

6. Rozwój hobby

Masz hobby, do którego dawno nie wracałaś? A może zainteresowało Cię coś nowego? Nauka języka obcego, malowanie czy stworzenie pięknego ogrodu, także na balkonie – to jedynie parę propozycji.

Rozwijanie pasji daje mnóstwo satysfakcji, dodaje pozytywnej energii i motywacji na co dzień.

7. Detoks od mediów społecznościowych

Pamiętaj również o tym, by nie korzystać tak często z social media. Codzienne przeglądanie Facebooka lub Instagrama może wciągnąć, a przez to zabierać mnóstwo czasu, który może być spożytkowany na inne sposoby.

Najlepiej wyznacz pory dnia i czas, gdy możesz korzystać z mediów społecznościowych, aby nie używać ich non-stop.

1 Comment

  1. Bardzo ciekawa artykuł – dzięki za masę informacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *