Chociaż trądzik jest przede wszystkim problemem okresu dojrzewania i towarzyszących mu zmian hormonalnych, zmaga się z nim także wiele osób dorosłych. Ponieważ ma tendencję do nawrotów, skuteczne pozbycie się zmian skórnych może nie być łatwe. Żeby wygrać walkę z trądzikiem i cieszyć się gładką cerą, warto wiedzieć, co go wywołało. Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych? Co robić, żeby pozbyć się go raz na zawsze?
Najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych
Sposób leczenia trądziku warto dobierać do przyczyn jego powstawania. W niektórych przypadkach pomocna może być zwykła zmiana nawyków higienicznych, kosmetycznych czy pielęgnacyjnych. Czasem jednak źródło problemu leży nieco głębiej, przez co trądzik może wymagać stosowania specjalistycznych produktów, a nawet konsultacji z dermatologiem.
Najczęściej trądzik u dorosłych spowodowany jest:
- nieodpowiednią pielęgnacją cery, korzystaniem ze zbyt wielu kosmetyków i zatykaniem porów skóry, a także używaniem niehigienicznych akcesoriów kosmetycznych jak gąbki i pędzle;
- nadmierną produkcją sebum przez skórę, co może być wynikiem braku równowagi hormonalnej i niezdrowej diety;
- niedoborami cennych składników odżywczych odpowiadających za zdrowie skóry i jej naturalną barierę ochronną;
- niezdrowym stylem życia, przewlekłym zmęczeniem i długotrwałym stresem, które osłabiają kondycję skóry.
Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej
W większości przypadków dla złagodzenia objawów trądziku, szybszego gojenia się zmian i odzyskania zdrowego blasku cery wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj pielęgnacji. Dla skóry trądzikowej najważniejsze jest przede wszystkim bardzo dokładne, a zarazem delikatne oczyszczanie. Brak odpowiedniej higieny skóry z pewnością zaostrzy zmiany, a jeśli czyszczenie nie będzie delikatne, naskórek może zostać podczas niego podrażniony, co również pogorszy problem.
To dokładnym i delikatnym umyciu twarzy nie można pominąć użycia toniku, zwłaszcza w przypadku cery osłabionej przez trądzik. Mydła, żele do mycia czy nawet delikatne pianki nieco zmieniają naturalne pH skóry, sprawiając, że staje się ona wrażliwsza i bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Tonizowanie cery po czyszczeniu przywróci jej odpowiednie pH – wystarczy przetrzeć ją wacikiem nasączonym delikatnym tonikiem.
Oczyszczanie to nie wszystko – skóra trądzikowa, tak jak każdy inny typ cery, wymaga regularnego nawilżania. W tym przypadku najlepiej sięgać po kosmetyki nawilżające ze składnikami regenerującymi, przyspieszającymi odbudowę komórek skóry, łagodzącymi i antybakteryjnymi.
Kiedy trądzik warto skonsultować ze specjalistą?
Trądzik wywołany przez przewlekłe choroby skóry, brak równowagi hormonalnej albo inne schorzenia odbijające się na kondycji cery, warto skonsultować z lekarzem. Sama pielęgnacja skóry może w takich przypadkach nie wystarczyć, by przywrócić jej pełnię zdrowia. Po czym poznać trądzik androgenny lub inny rodzaj wymagający konsultacji lekarskiej? Przede wszystkim po nieustępujących lub wciąż nawracających objawach pomimo starannej pielęgnacji i dokładnego oczyszczania cery.
Trądzik najczęściej konsultowany jest z dermatologiem. Kiedy za jego występowanie odpowiadają hormony, leczeniem i badaniami może zająć się również endokrynolog, a nawet ginekolog. W leczeniu trądziku korzysta się z różnych środków, od prostych zaleceń higienicznych, przez maści stosowane bezpośrednio na skórę, aż po leki przyjmowane doustnie.