Rodzimy się, nie znając żadnego z języków świata, ale chłoniemy go od pierwszych chwil życia – od otoczenia, z domu rodzinnego. To definiuje naszą przynależność narodową i kulturę.
Język obcy dla dziecka
Jednak gdy dorastamy okazuje się, że znajomość jednego, rodzimego języka jest niewystarczająca, dlatego w szkole uczą nas wybranego języka obcego, a rodzice posyłają nas na kursy. Gdy byliśmy przykładni, z pewnością znamy świetnie język obcy, ale co w przypadku, gdy musimy szybko opanować język obcy?
Język obcy a kariera zawodowa
Robiąc karierę w biznesie nie wystarczy znać podstawowych zwrotów w języku obcym, lecz wykazać się znajomością small talku i fraz oficjalnych, których z pewnością nie uczą w szkole ani na studiach. Dostając nową pracę lub awans zawodowy zapiszmy się na szybki kurs języka angielskiego. Dzięki rozmowom z native speakerem poprawisz swój język, nie obawiając się wpadki w przyszłości.
Metody na szybkie opanowanie języka
Jak to jest, że małe dzieci tak szybko opanowują język obcy? Sprawdźmy to i zasięgnijmy od nich odrobinę sprytu.
Po pierwsze słuchajmy. Małe dzieci najpierw poznają kontekst, w jakim padają słowa zani m poznają ich znaczenie (kod). Dlatego osłuchujmy się z językiem obcym – podcasty, filmy, seriale, muzyka – wybór jest naprawdę ogromny!
Kolejnym sposobem jest modelowanie języka obcego, czyli naśladowanie zwrotów, które chcemy szybko opanować. Co to oznacza? Powtarzajmy za spikerami, dziennikarzami i ulubionymi aktorami – w ten sposób oswoimy się z językiem i szybko opanujemy mówienie.
Osoby, które są muzykalne z pewnością powiedzą, że opanowanie obcego języka to błahostka, ponieważ wystarczy… śpiewać ulubione piosenki! Uczenie się na pamięć także dużo pomaga. Od teraz każda obcojęzyczna piosenka, która ci się spodoba musi zostać zapamiętana. Niezrozumiałe zwroty możesz tłumaczyć i zapisywać, resztę wyśpiewuj.
Dla uwielbiających czytać książki jest świetny sposób na szybkie opanowanie języka: czytanie znanych już wcześniej lektur w języku obcym. Najlepiej jakbyś wybierał to, co cię pasjonuje. Książki nie są jedyną drogą – możesz czytać prasę, książki, fora, blogi lub zapisać się na obcojęzyczny newsletter.
No cóż, pisanie, tak jak czytanie jest… wszystkim. Dlatego choćbyś nie wiem jak się bronił, aby opanować język obcy musisz posługiwać się słowem pisanym. Aby na początku się nie przerazić, zacznij od niewielkich rzeczy, na przykład pisaniu komentarzy i udzielaniu się na forach. Gdy już poczujesz, że stać cię na więcej załóż blog lub własną stronę internetową.
Potwierdzam, oglądanie seriali jest najlepszą metodą.