Subwoofer do kina domowego
Technologia

Jak wybrać subwoofer do kina domowego?

Zestaw kina domowego spełni swoją rolę znacznie lepiej w zestawie z subwooferem. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, różnice w cenie i mocy są znaczne. W jaki sposób wybrać odpowiedni subwoofer do zestawu kina domowego? Podstawowe kroki w kierunku zakupu odpowiedniego subwoofera.

Potrzeby i ograniczenia

Tak w skrócie można nazwać ogólne warunki, w ramach których dokonuje się wyboru subwoofera do zestawu kina domowego. Potrzeby są zawsze jasne, chodzi o uwydatnienie dźwięku podczas projekcji filmu, słuchania muzyki czy grania na konsoli. Inaczej wygląda sprawa z ograniczeniami, tych zazwyczaj każda osoba szukająca subwoofera napotyka wiele. Pieniądze, jakie posiadamy, to rzecz ważna, ale na pewno niejedyna.

Subwoofer aktywny czy pasywny?

Aktywne i pasywne subwoofery to pierwsza kwestia, na jaką natyka się poszukujący podrasowania kina domowego. Objaśnienie dla tych nazw jest proste — aktywny subwoofer jest samowystarczalny, posiadając wbudowany system wzmacniaczy i przetworników nie musi być podłączony do zewnętrznych urządzeń. Aktywny subwoofer będzie działał po podłączeniu do prądu. Pasywne subwoofery oczywiście są przeciwieństwem aktywnych, czyli do prawidłowego funkcjonowania wymagają podłączenia do amplitunera lub wzmacniacza. Pasywne subwoofery są tańsze, ale kupując taki sprzęt, należy mieć świadomość dodatkowych połączeń i wymaganego sprzętu. Warto dodać, że pewna dawka wiedzy na temat podłączenia subwoofera pasywnego również jest konieczna. Bardzo często dopasowanie do posiadanego sprzętu jest trudne, w wielu przypadkach nawet niemożliwe.

Pomieszczenie i zestaw

Zestaw kina domowego w już istniejącym pomieszczeniu będzie działał z subwooferem inaczej. Taki jest oczywiście cel zakupu subwoofera, pamiętać jednak należy o tym, że indywidualne ustawienia będą zależały od bardzo wielu części składowych. Wiedza na temat tego, jak dobrać do wielkości pomieszczenia i mocy kina domowego moc subwoofera nie zaszkodzi. Warto przed zakupem nieco poczytać, w rozmowie z doradcą w sklepie będzie można lepiej przedstawić swoje potrzeby i ograniczenia.

Jaki kabel do subwoofera?

Samo połączenie z posiadanym zestawem kina domowego niekiedy nie przedstawia się łatwo. Wiele osób uważa, że należy korzystać jedynie ze specjalnie dedykowanych kabli do subwoofera, inni uważają, że nie trzeba przepłacać, bo w znakomitej większości przypadków różnica brzmienia jest niezauważalna. Jedno jest pewne — kable do subwoofera powinny odznaczać się dobrą jakością wykonania, niezależnie od tego, na jaki rodzaj końcówek się zdecydujemy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *