Nauka matematyki
Rodzina, Rozwój

Rodzicu bądź przykładem dla dziecka – Czyli jak zachęcić dziecko do nauki matematyki

Edukacja wczesnoszkolna zazwyczaj nie sprawia dzieciom wielu problemów. Jednak duża zmiana następuje, gdy kończą klasę 3 i rozpoczynają naukę w klasie 4. Wtedy też poziom nauczania zdecydowanie się zwiększa, a matematyka w klasie 4 to już nie przelewki. Niestety nawet jeżeli dzieci do tej pory lubiły ten przedmiot, wraz z „nadejściem” ułamków i procentów ich podejście zdecydowanie się zmienia. Dlatego, aby nie zniechęciły się całkowicie do „królowej przedmiotów”, już teraz warto podjąć odpowiednie działania. Jeżeli nie wiecie jakie, to koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik.

Bądź przykładem dla swojego dziecka

Niezależnie, czy w szkole byliście orłami z tego przedmiotu, czy wręcz przeciwnie nigdy nie możecie przed dziećmi używać sformułowań: „ja byłem lepszy” bądź „ja byłem z tego przedmiotu zdecydowanie gorszy”. Wasza rola powinna obejmować pomoc, wsparcie, ale i tłumaczenie, że matematyka jest przydatna w codziennym życiu, dlatego tak ważne jest, aby do nauki się przykładać. Oczywiście możecie powiedzieć dziecku, że bywają trudniejsze zagadnienia, ale zawsze ma się starać, dzięki temu będzie uzyskiwało lepsze efekty w nauce. Nie można także podważać jego pewności siebie, nawet gdy otrzyma gorszą ocenę, trzeba wytłumaczyć, że tak może się zdarzyć, ale jednocześnie oznacza to, że trzeba jeszcze bardziej pracować i się starać.

Nie mów, że matematyka je głupia, a nauczycielka nie umie tłumaczyć

Dzieci są naszą kalką i nie odkryjemy Ameryki, jeżeli powiemy, że zwyczajnie nas naśladują. Pamiętajcie zatem, aby nigdy przy swoim dziecku nie wyrażać się krytycznie na temat samego przedmiotu, ale i osoby go nauczającej. Jeżeli macie zastrzeżenia do sposobu nauczania, to warto pójść porozmawiać z nauczycielem. Natomiast jeżeli będziecie dziecku wyrażać krytyczne opinie, to jego stosunek także będzie bardzo negatywny. Zatem czasami lepiej pewne rzeczy przemilczeć.

Zachęcaj i tłumacz

Codziennie staraj się pokazywać jak bardzo nauka matematyki jest ciekawa i codziennie z niej korzystamy. Warto rozmawiać, jak duże zastosowanie w codziennym życiu ma ten przedmiot. Podręczniki do matematyki do klasy 4 są już pełne zagadnień z ułamków, ale i procentów, dlatego też poprzez zabawę można się pouczyć. Podczas pieczenia ciast dziecko doskonale może uczyć się miar wagi, a z kolei przy krojeniu wypieku – ułamków. Nawet przy śniadaniu można bawić się licząc kolorowe płatki, a także ich stosunek do całości. Oczywiście obliczenia nie powinny być trudne, wszak to nadal 4 klasa. Ale musicie także wiedzieć, że jeżeli już teraz zachęcicie dziecko do nauki, to przyniesie to owoce w przyszłości.

Ucz dziecko systematyczności

Niewątpliwie nieregularna nauka matematyki może przynieść najwięcej zaległości, które niestety trudno później nadgonić. Dlatego też należy czym prędzej nauczyć dziecko systematyczności, która objawia się między innymi w nie odrabianiu lekcji na ostatnią chwilę. Dlatego też zaraz po przyjściu ze szkoły powinno zjeść obiad, następnie około godziny odpocząć, a po tym czasie przejść do zadania domowego. Dzięki temu stosunkowo dużo będzie pamiętać jeszcze z lekcji, a więc odrabianie pracy nie powinno sprawić mu tak dużego problemu. Wy jako rodzice powinniście mu w tym pomagać, ale jednocześnie nie oznacza to, że trzeba odrabiać ją za dziecko i je wyręczać. Także Wasz stosunek do Waszej pracy musi być pozytywny, a więc jeżeli wymagacie od dziecka systematyczności, to także jeżeli pracujecie w domu czy czasem musicie dokończyć jakiś projekt, nie możecie ciągle narzekać, ani też zostawiać jego finalizacji na ostatni moment.

Zagrajcie w gry edukacyjne

Zamiast spędzać czas przed telewizorem czy grając na komputerze, warto zagrać wspólnie w gry matematyczne, ale i planszowe. To naprawdę świetna zabawa i rozrywka dla całej rodziny. Poprzez taką rozrywkę dzieci jeszcze lepiej będą przyswajać wiedzę i chętniej się uczyć. Oczywiście można pozwolić im na jakieś mniej produktywne rozrywki np. grę na komputerze, ale tylko w niewielkim stopniu. Dzieci nie powinny spędzać więcej niż godzinę czasu przed komputerem.

Na samym końcu przypominamy jeszcze, aby aktywnie spędzać czas, choćby na zabawie w parku. Może warto wybrać się także na wycieczkę rowerową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *