Ulotki reklamowe są jednym z podstawowych narzędzi marketingowych. Służą nie tylko do przekazywania informacji na temat firmy, ale sprawdzają się także przy komunikatach wewnętrznych w korporacjach. Choć popularność ulotek nieco spadła, nadal można z powodzeniem stosować je jako jedną z form promocji offline.
Dla kogo?
To jest podstawowe pytanie, które należy zadać sobie przed rozpoczęciem projektowania. Treść źle dobrana do odbiorcy sprawia, że ulotka szybko trafi do kosza. Zbudowanie grupy docelowej znacznie ułatwi projektowanie. Zupełnie inna grafika znajdzie się na ulotce dla rodziców, a inna na tej kierowanej do przedsiębiorców. Absolutnie niedopuszczalne jest kierowanie ulotek do wszystkich. Jak łatwo się domyślić, przez to mogą one nie trafić do nikogo.
Co z językiem?
Nie chodzi tu o polski czy angielski, a o język korzyści! Klient musi od razu zauważyć wartość, jaką niesie za sobą ulotka. W tym wypadku doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju bony i informacje o promocjach. Na koniec projektu warto jeszcze raz spojrzeć na cały tekst i sprawdzić, czy nie znalazły się w nim żadne literówki. Oczywiście, sama treść pisana to za mało – całość potrzebuje ciekawej, przyciągającej wzrok graficznej otoczki.
Jak drukować?
Pierwszą kwestią, jaką należy przekazać drukarni jest format ulotki. Standardowe mają wymiar połowy kartki A4 lub DL. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać inne rozwiązania. Świetnym pomysłem jest także dodanie uszlachetnień.
Kwestie druku zależą od wielu czynników. Najlepiej jednak postawić na nieco grubszy papier, by ulotki szybko się nie zniszczyły. Od rodzaju papieru zależy też to, jak będzie prezentował się projekt graficzny. Warto wybierać gramaturę niemniejszą niż 350 g/m2. Dzięki temu ulotka będzie się dobrze prezentować.
Ciekawy projekt i wysokiej jakości druk to części składowe profesjonalnej ulotki. Praca nad nią nie powinna być trudna, jeśli dobrze zaplanuje się wszystkie kroki i przemyśli ogólną koncepcję.