ogród różany
Kobieta, Ogród

Jak zaprojektować ogród różany?

Ogród różany to marzenie wielu kobiet. Nic dziwnego, róża należy do najbardziej docenianych kwiatów na świecie, pięknych, wytwornych i eleganckich. Założenie ogrodu różanego nie jest skomplikowane, jednak ogród musi spełniać kilka warunków.

Miejsce na ogród różany

Nic nie wyjdzie z naszego różanego ogrodu, jeśli gleba w naszej ziemi nie będzie przepuszczalna i żyzna oraz umiarkowanie wilgotna. Róże są krzewami kapryśnymi, potrzebują słonecznego i ciepłego stanowiska, bardzo źle znoszą przeciągi.

Przed zasadzeniem krzewów róż należy oczyścić glebę z kamieni oraz chwastów, przekopując ziemię na głębokości około 60 centymetrów. Następnym krokiem jest dodanie na całej powierzchni kompostu.

Do sadzenia zabieramy się wczesną jesienią przed nadejściem pierwszych mrozów lub wczesną wiosną przed rozwinięciem pąków. Korzenie krzewów róż przed posadzeniem należy przez około godzinę moczyć w wodzie, a później przyciąć do około 20 centymentrów długości i umieścić w wykopanym wcześniej dołku. Po zasypaniu ziemię należy uklepać. Świeżo posadzony krzew musi być obficie podlewany.

Rodzaje róż ogrodowych

W ogrodzie różanym najlepiej posadzić kilkanaście różnych odmian róż, tak aby cieszyły oczy przez długi czas swoją urodą.

Do najmniejszej odmiany róż należą miniaturowe, często chodowane w doniczkach, zdobiące parapety. Odmiana ta kwitnie przez całe lato, ciesząc drobnym i kolorowym kwiatostanem. Kolejnym popularnym gatunkiem róż są rabatowe, nazywane także wielokwiatowymi czy poliantami. Charakteryzują się gęstymi, ale niskimi krzewami, które kwitną bardzo obficie. Róże te są silne i odporne na choroby.

Róże pnące – to dla nich są stworzone pergole i trejaże. Do tej samej rodziny należą róże pienne, które wyrastają bukietem wprost z nagiej łodygi.

Pielęgnacja róż ogrodowych

Róże wymagają regularnego podlewania, jednak niezbyt często. Pamiętajmy o nich głównie podczas panowania upałów oraz przy sadzeniu lub rozsadzaniu. Tylko młode sadzonki należy obficie traktować wodą, ponieważ sprzyja to rozwojowi systemu korzeniowego. Róże podlewa się wodą deszczową, prosto pod krzew, omijając liście i kwiaty. To pomaga uniknąć zagrzybieniu kwiatów. Dodatkowo róże wymagają intensywnego nawożenia.

1 Comment

  1. Piękne, różane ogrody, jak ze snów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *