Budownictwo, Technologia

Jaki fundament pod dom?

Z budową domu wiąże się wiele kwestii, które należy ustalić przed rozpoczęciem prac. Jaki fundament pod dom wykonać i co się z tym wiąże?

Fundament

Od zrobienia wykopów i zaplanowania fundamentów rozpoczynamy każdą budowę. Fundamenty są podstawą każdej budowli i to na nich spoczywa odpowiedzialność za uniesienie całej konstrukcji, dlatego musi być dostosowany do założonego wcześniej w planie obciążenia.

Pierwszą rzeczą, którą robimy przed fundamentami jest sprawdzenie gruntów działki, ponieważ sposób fundamentowania zależy od stabilności i nośności podłoża. Ze względów bezpieczeństwa fundamenty zawsze projektuje się indywidualnie, według panujących warunków gruntowych. Najlepsze grunty pod fundamenty to skała, żwir i piasek, ponieważ zapewniają największą stabilność.

Głębokość posadowienia fundamentów warunkuje się od strefy przemarzania gruntów – tak, aby zamarzający grunt, zwiększający swoją objętość nie powodował pękania ścian i fundamentów.

Fundament pod dom jednorodzinny

W przypadku fundamentów pod budynki jednorodzinne wybiera się tworzenie fundamentów dwuelementowych, składających się z ław oraz ścian fundamentowych. Ława fundamentowa to belka ze zbrojonego betonu, odporna na rozciąganie i ściskanie. Na ławach fundamentowych są kładzione ściany fundamentów, które są faktycznym oparciem.

Aby lepiej poznać strukturę fundamentów, skoncentrujmy się na ich materiałach. Fundamenty składają się z bloczków betonowych, które wyróżniają się wytrzymałością oraz niską nasiąkliwością, z bloczków keramzytowych, z betonu zabezpieczającym przed przenikaniem wody, z pustaków zasypowych i kształtek styropianowych.

Ocieplanie fundamentów

Ocieplanie fundamentów dziś należy do standardów. Od strony zewnętrznej zostają ocieplone warstwą twardego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego o grubości minimum dziesięciu centymetrów. Na to, dla ochrony przed gryzoniami i korzeniami stosuje się folię tłoczoną.

Na ocieplone fundamenty od strony zewnętrznej stosuje się drenaż opaskowy, a szczególnie tam, gdzie działka zagrożona jest okresowym podnoszeniem się wód gruntowych.

1 Comment

  1. Fundament pod dom musi być solidny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *