Kredyt rolniczy
Finanse

Jaki kredyt może zaciągnąć rolnik?

Nowoczesne rolnictwo to nie tylko zasiew czy sadzenie i zbiór plonów. To szereg innych czynności i życie w ciągle zmieniającym się środowisku ekonomicznym oraz technologicznym. To właśnie zmiany w świecie techniki rolniczej narzucają rolnikom konieczność zakupu nowych maszyn, pasz i nawozów. Nie zawsze jednak starcza środków. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kredyt dla rolników. Jak pokazują badania, co czwarty rolnik podejmuje taką decyzję. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda rynek pożyczek dla tej grupy zawodowej i jakie są możliwości ich zaciągania.

Na co rolnicy potrzebują dodatkowych pieniędzy?

Na początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego rolnicy potrzebują dodatkowych pieniędzy i na co chcą je przeznaczyć? Podstawowym problemem i potrzeba jest sfinansowanie bieżących remontów w gospodarstwie oraz finansowanie produkcji. Ponadto istnieje ciągła konieczność nadążania za postępem technologicznym, a więc zakup nowych maszyn. Wydatki inwestycyjne to, jak wynika z danych udostępnianych przez banki najczęstszy powód wspomagania się pożyczką przez rolników.

Kto sięga po kredyt?

Jak widać, potrzeby rolników są duże, ale którzy z nich najczęściej decydują się, na zaciągniecie kredytu? Zgodnie z najnowszymi danymi są to rolnicy gospodarujący na areałach przekraczających 30 ha. Po pieniądze pożyczone z banków najczęściej sięgają gospodarze z województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Problemy finansowe pojawiają się niemal w 60 proc. gospodarstw rolnych. Pieniędzy brakuje głównie w okresie wczesnych prac polowych, kiedy potrzebne są najbardziej na wsparcie bieżącej działalności gospodarstwa.

Jakie kredyty mogą zaciągnąć rolnicy?

Banki proponują rolnikom dwa typy kredytów:

– kredyt indywidualny dla osoby otrzymującej dochód z rolnictwa-bank traktuje tutaj rolnika tak, jak każdego innego klienta;
– kredyt rolniczy na środki trwałe lub inwestycje – to typowa oferta banku dla klienta prowadzącego gospodarstwo rolne.

Komu bank da kredyt?

Oczywiste jest, że bank przed udzieleniem pożyczki sprawdzi zdolność kredytową wnioskującego. W przypadku rolnika, gdy dochody bywają zmienne i zależą od wielu czynników, a wyliczenie zdolności bywa dość problematyczne. Wiele banków oczekuje przede wszystkim potwierdzenia o niezaleganiu z podatkiem rolnym czy składkami na ubezpieczenie społeczne z KRUS. Banki często wymagają udokumentowania tego, jak długo rolnik prowadzi gospodarstwo oraz przedstawienia faktur i rachunków ze sprzedaży wytworzonych produktów. Bank bazując na przedstawionych zaświadczeniach o dochodach, dokona też porównania z wydatkami. Dopiero, jeśli taka weryfikacja wypadnie pozytywnie, bank podejmie korzystną dla rolnika decyzję.

Czym różnią się oferty kredytowe banków?

Przed udaniem się do banku warto przeanalizować poszczególne oferty kredytowe. Różnię się one bowiem zarówno ilością formalności, jak i możliwej do zaciągnięcia kwoty, kosztami kredytu i czasem jego spłaty. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy rolnik na pewno znajdzie odpowiadający mu kredyt. Jeśli ma do zrealizowania inwestycje w swoim gospodarstwie i chce je dynamicznie i nowocześnie rozwijać formalności nie powinny stanowić aż tak wielkiej przeszkody. Zresztą dobrze przeszkoleni pracownicy banków na pewno będą się starali ułatwić drogę rolnika do wybranego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *