Fotowoltaiki w gospodarstwie domowym
Technologia

Jakie są zalety posiadania fotowoltaiki w gospodarstwie domowym?

Panele fotowoltaiczne nadal są w Polsce bardzo popularne. Zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi chętnie sięgają po instalacje PV, które skutecznie zmniejszają koszty eksploatacji urządzeń elektrycznych. Co oprócz niższych rachunków za prąd mobilizuje do inwestycji we własną minielektrownię z paneli fotowoltaicznych? Sprawdź w poniższej lekturze!

Korzyść 1 – niższe rachunki za energię elektryczną

To pierwsza i najważniejsza zaleta z zastosowania instalacji PV dla domu. Inwestor dzięki niej może przez co najmniej 25 lat korzystać z niższych rachunków za prąd. Fotowoltaika dla domu gwarantuje zmniejszenie poboru energii elektrycznej od zewnętrznych dostawców przez cały rok. Naturalnie największe zyski można osiągnąć latem, gdy zysk z paneli jest największy.

Korzyść 2 – uniezależnienie od zmian w cenach prądu

Można bardzo łatwo zauważyć, że osobista instalacja fotowoltaiczna zapewnia niezależność energetyczną. Gdy w Twojej okolicy zabraknie prądu, dzięki instalacji PV możesz nadal korzystać ze swoich urządzeń elektrycznych. Co więcej, fotowoltaika dla domu daje Ci gwarancję niezależności cenowej. Podczas gdy cena za 1 kWh stale rośnie, Ty możesz spać spokojnie. Zmiany kosztów jednostkowych w mniejszym stopniu odbijają się na Twoich rachunkach przez zmniejszenie zależności od zewnętrznego dostawcy.

Korzyść 3 – bezobsługowa eksploatacja instalacji fotowoltaicznej

Dodatkowy system generujący energię elektryczną jest w zasadzie bezobsługowy. Specjaliści montujący fotowoltaikę dla domu wraz z dostawcą prądu wykonują wszystkie niezbędne prace, by późniejsza eksploatacja przebiegała bez zakłóceń. Jako inwestor i użytkownik nie musisz np. martwić się o to kiedy urządzenia elektryczne zaczynają pobierać prąd z paneli, a  kiedy przełączają się na odbiór prądu od dostawcy. Poza tym dbanie o stan paneli ogranicza się jedynie do kontrolowania zysków energetycznych, okresowego odśnieżania czy usuwania zalegających liści.

Korzyść 4 – możliwość pozyskania dofinansowania

Obecnie na rynku istnieje sporo opcji dodatkowego finansowania instalacji fotowoltaicznej dla osób fizycznych. Najbardziej popularną jest program „Mój Prąd”, który jest aktualnie w swojej 4. edycji. Nowy prosument może otrzymać do 20 000 zł łącznego dofinansowania na wszystkie elementy instalacji oraz jej montaż. Inną możliwość stanowi odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku. Można tę czynność wykonywać przez okres 3 lat od momentu zakupu i montażu. Poza tym istnieje szereg innych programów o zasięgu lokalnym, które warto obserwować np. w powiecie, a nawet gminie.

Korzyść 5 – opcja połączenia instalacji fotowoltaicznej z dodatkowymi urządzeniami

Dzisiaj wykorzystanie prądu elektrycznego jest jeszcze bardziej powszechne, a osobista instalacja PV jeszcze mocniej zwiększa takie możliwości. Dlatego wielu inwestorów decyduje się np. na założenie magazynu energii dla jeszcze większego uniezależnienia się od dostawcy zewnętrznego. Inni synchronizują fotowoltaikę z ogrzewaniem elektrycznym w domu. Jeszcze inni sięgają po wallboxa, by za darmo ładować auto elektryczne.

A która korzyść przemawia do Ciebie najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *