Marketing

Katalogi stron

Katalogi stron internetowych są jednym z najstarszych metod pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Dlaczego jego skuteczność była tak duża? Google lubiło linki i nie zwracało tak dużej uwagi jak dziś na to skąd te linki pochodzą. Ilość liczyła się dużo bardziej niż dziś i dlatego też katalogi wyrastały jak grzyby po deszczu.

Moc katalogów jest znacząca także dzisiaj. Niestety nie wystarczy już dodać strony do setek katalogów po to, aby uzyskać zamierzony efekt, czyli wysoką pozycję na daną frazę w wyszukiwarce. Teraz musimy zwrócić też uwagę na jakość katalogu. Całkiem bez sensu jest dodanie naszej strony do każdego katalogu na jaki się natkniemy.

Jak zatem ocenić siłę katalogu?

Siłę katalogu oceniamy tak jak siłę każdej strony w internecie. Bierzemy pod uwagę wiele czynników takich jak:

  • Page Rank – zielony pasek, dalej ma spore znaczenie w ocenie stron. Jest jednak coraz więcej przypadków mocnych stron, które wskaźnik PR mają zerowy. Traci on na znaczeniu z dnia na dzień, jednak jest to główny wyznacznik mocy jaki oferuje nam Google.
  • Zaindeksowane strony – czyli ilość podstron danej strony jaka znajduje się w indeksie wyszukiwarki. Tutaj możemy spotkać się z przeróżnymi wartościami. Ile powinien mieć zaindeksowanych stron katalog, abyśmy się nim zainteresowali? Każdy może mieć inne zdanie na ten temat, jednak ja uważam, że nie ma najmniejszego sensu interesować się katalogami, które wskaźnik ten mają na poziomie 1000podstron.
  • Wiek domeny – jest to bardzo ważny wskaźnik określający siłę strony. Katalogi posiadające kilkuletnią historię mogą okazać się bardzo przydatnym narzędziem do walki z konkurencją.
  • Linki przychodzące – niestety obecnie wskaźnik ten jest bardzo ciężki do przeanalizowania. Nie ma narzędzia, które pokazywało by wszystkie linki przychodzące do strony. Nawet narzędzie Google, pokazuje tylko część tych linków, które sam odkryje.
  • Alexa Rank – mówi bardziej jakie jest zainteresowanie stroną niż to jaką ma ona moc, jednak strona bez wejść może być podejrzana. Im wyższy wskaźnik Alexa Rank tym większe prawdopodobieństwo, że zdobędziemy wejścia z danego katalogu. Więc jeśli zależy Ci na wejściach z katalogów, sprawdzaj koniecznie ten wskaźnik. Oszczędzając Ci pracy dodam, że obecnie ruch z katalogów jest znikomy i uważam, że nie warto interesować się tą metodą pozyskiwania wejść na stronę.

Jeśli wiemy już, czy katalog nadaje się do umieszczenia na nim wpisu, warto zainwestować chwilę na napisanie unikalnego opisu naszej strony. Każdy wpis powinien być unikalny. Może to jednak wymagać od nas zbyt dużo czasu, dlatego też z pomocą przychodzą mieszarki synonimów. Synonimizowanie tekstu to umieszczanie w nim synonimów. Zazwyczaj dokonujemy tego prostym kodem {synonim pierwszy|synonim drugi}. Na czym to polega? Jeśli umieścimy w naszym opisie kilkanaście takich synonimów, możemy liczyć na wygenerowanie kilkunastu w miarę unikalnych opisów. Dzieje się tak ponieważ przy każdym generowaniu tekstu, zostaje w nim wstawiony wylosowany synonim. Dlatego tak ważne jest, aby każdy podany synonim komponował się ze zdaniem w którym się znajduje.

 

1 Comment

  1. Przyznam, że obecnie katalogi mają dużo mniejszą skuteczność, niż x lat temu. Mają jednak skuteczność, która nie pozwala o nich zapomnieć, dlatego też mimo ich upadku dalej dodaje swoje wpisy w największych polskich katalogach. Chodzi mi tutaj oczywiście o takie jak katalog.wp.pl, czy katalog.onet.pl
    Niestety zdecydowana większość dobrych katalogów jest obecnie płatnych, dlatego trochę trzeba na nie wydać. Przydała by się lista, która mówi do których płatnych warto dodać swój wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *