sadzonki zielonych roślin
Kobieta, Ogród

Kwiat, który nie potrzebuje światła

Nie zawsze mamy możliwości na piękne, słoneczne mieszkanie. Niekiedy jesteśmy zmuszeni wynajmować mieszkanie blisko pracy, gdzie w łazience lub w kuchni nie mamy okna. Co wtedy? Czy koniecznie musimy rezygnować z roślinności? 

Rośliny cieniolubne

Posiadanie roślin stało się niezwykle modne. Wszystko zaczęło się od ruchu Zero Waste oraz walki ze smogiem, gdy udowodniono, że rośliny neutralizują działanie szkodliwych formaldehydów. Dziś przedstawimy najlepsze rozwiązania roślinne dla zaciemnionego mieszkania.

Sukulenty

Rodzina sukulentów jest olbrzymia i niemal w każdym polskim domu znajdzie się przynajmniej kilka gatunków sukulentów. Ich popularność wzięła się z tego, że są naprawdę proste w pielęgnacji, nie wymagają dużych ilości wody i przetrwają zapominalstwo. Do najpowszechniejszych należy sansewieria cylindryczna o wysokich, mięsistych, walcowatych liściach układających się w rozetę. Uwielbiają cień, zniosą brak światła bez problemu. Sansewieria lubi sztuczne oświetlenie, jest więc doskonałym wyborem do biura czy sali konferencyjnej.

Firmy, sale konferencyjne, restauracje i puby w wystroju wnętrz cenią także sztuczne kwiaty, które są łatwe w pielęgnacji, trwałe i tanie. Jedna z naszych ulubionych włoskich restauracji w centrum ma cały sufit ozdobiony sztucznym bluszczem i wygląda to wspaniale.

Asapidistra wyniosła, znana również pod nazwą żelaznego liścia jest odporna na wszystko: kurz, brak światła czy częste zmiany temperatury nie robią na niej wrażenia. Jest piękną, liściastą rośliną. Popularny i znany zamiokulkas zamiolistny w swoim naturalnym środowisku rośnie w cieniu wysokich drzew, dlatego nie pogardzi ciemnym pomieszczeniem. Zamiokulkas wyróżnia się zielonymi, lśniącymi liśćmi i rośnie naprawdę wysoki. Idealny do biura lub dla zapominalskich, jednak woli duże przestrzenie, bo ma tendencję do szybkiego wzrostu. Roślina ta na stałe może być pozbawiona światła słonecznego.

Monstera

Paprocie

Zajmują one szczególne miejsce w sercach wielu z nas, bowiem większość kojarzy je z domem rodzinnym. Są naturalne przystosowane do niewielkiej ilości światła oraz oszczędnego podlewania, ponieważ ich korzenie szybko gniją.

Monstera

Jedna z większych roślin doniczkowych, które idealnie będą czuły się w zacienionym pomieszczeniu. Znana i lubiana ze względu na dekoracyjnie powycinane liście potrzebuje jednak sporo miejsca do życia. Niestety, monstera jest rośliną wytwarzającą toksyczne soki, dlatego nie poleca się jej do domu ze zwierzętami i małymi dziećmi.

1 Comment

  1. Jak dobrze, że monstery mogą stać w cieniu, bo planuję ich małą hodowlę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *