Lamy LED zamontowane w mieszkaniu
Technologia

Lampy LED czy halogenowe – które wybrać do mieszkania?

Planujesz wymienić oświetlenie w mieszkaniu? Efektowna, starannie wykonana z dobrej jakości materiałów lampa potrafi dodać klasy i charakteru każdemu wnętrzu. Poza stylowym wyglądem lampy bardzo istotna jest przede wszystkim jej funkcjonalność. Jakie lampy wybrać, aby cieszyć się wydajnym i ekonomicznym oświetleniem? Zobacz, czym charakteryzują się lampy halogenowe i LED, a następnie zdecyduj, które z nich wybrać do mieszkania.

Lampy halogenowe – co to takiego?

Żarówki halogenowe działają podobnie do żarówek tradycyjnych. Także posiadają żarniki i są wypełnione gazem, zazwyczaj jodem albo bromem. Gaz ten krąży wokół rozgrzanego żarnika, staje się coraz cieplejszy i w efekcie przemienia się w energię, czyli ciepło i światło. Lampy halogenowe działają wydajniej niż tradycyjne – oszczędności energii szacuje się na około 15-20%. Świecą zazwyczaj około 2000 godzin, czyli dwa razy dłużej niż wersje tradycyjne (ok. 1000 godzin). Ich światło jest bardzo mocne i jasne, co sprawia, że sprawdzają się szczególnie dobrze w pomieszczeniach pozbawionych dostępu do światła dziennego, takich jak korytarz, hol czy łazienka. Ponadto w przypadku lamp halogenowych nie występują różnice w barwie pomiędzy żarówką nową a używaną już dłuższy czas.

Lampy LED – czym się charakteryzują?

Lampy LED to obecnie najkorzystniejszy wybór, jeśli chodzi o oszczędność energii. Żarówki LED-owe podczas pracy pobierają nawet 80% mniej prądu niż zwykłe żarówki wolframowe. Wytwarzają one niewiele odpadowego promieniowania cieplnego, produkując ok. 80% światła i ok. 20% ciepła, w przeciwieństwie do modeli tradycyjnych, w których ubytki te są dużo większe. Lampy LED świecą od 15 000 do nawet 100 000 godzin!

Żarówki typu LED świecą dzięki diodom elektroluminescencyjnym. W przeciwieństwie do modeli halogenowych nie mają żarnika, który stopniowo wypala się podczas użytkowania lampy. LED-owe żarówki wytwarzają natomiast światło, przepuszczając prąd przez półprzewodnik. Co ciekawe, dotychczas nie skonstruowano diody świecącej na biało. Barwę tę uzyskuje się jednak na dwa sposoby: poprzez diody czerwoną, niebieską i zieloną, które razem tworzą w żarówce barwę białą, a także przez diody niebieskie używane z żółtym luminoforem. Obecnie producenci używają luminoforów pozwalających uzyskać wiele „odcieni” światła białego, również barwy ciepłe, co kiedyś nie było możliwe. Poza tym starsze wersje żarówek LED wolno się zapalały, jednakże w nowych modelach nie ma już tego problemu – zapalają się one natychmiast po naciśnięciu włącznika.

Lampy LED czy halogenowe – które wybrać?

Liczne zalety lamp typu LED sprawiają, że są one znacznie lepszym wyborem niż wersje halogenowe. Lampy LED są najbardziej energooszczędnym rodzajem oświetlenia, co przekłada się na znaczne oszczędności finansowe. Są niesamowicie wydajne – mogą świecić nawet do 100 000 godzin, co stanowi ogromną różnicę w porównaniu z lampami halogenowymi, w których średni czas świecenia to zaledwie 2000 godzin. Żarówki LED-owe są nieco droższe niż modele halogenowe, jednakże biorąc pod uwagę ich wydajność oraz energooszczędność, zakup lamp LED-owych wydaje się być znacznie korzystniejszy i zwraca się w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *