Kierowca podejmujący decyzję o ubezpieczeniu OC
Finanse

Umowę OC można wypowiedzieć – Mubi podpowiada, jak znaleźć tańszą polisę i zrezygnować z obecnej

Według danych z kalkulatora OC Mubi średnia cena OC w lipcu 2019 roku wyniosła 866,42 zł. Nieco więcej za polisę zapłaciły kobiety niż mężczyźni (odpowiednio: 889,99 zł, 859,00 zł), natomiast młodzi kierowcy (18-25 lat) na musieli wydać 1589,37 zł. Oczywiście, jak już zaznaczyliśmy, są to wartości średnie. Nie dość, że cena polisy zależy od bardzo wielu zmiennych, to na dodatek bardzo znaczące mogą być różnice w wysokości składki u poszczególnych ubezpieczycieli. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, kiedy z OC możesz zrezygnować oraz jak najłatwiej znaleźć tańszą polisę.

Im taniej, tym lepiej

Choć zakres OC zawsze pozostaje taki sam, bo reguluje go ustawa, to już sama cena OC ustalana odgórnie nie jest. Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe wiedzą, że aby pozostać konkurencyjnymi, nie mogą ustalić jej na poziomie zbyt wysokim. Wcale jednak nie oznacza to, że składki OC w poszczególnych TU są do siebie zbliżone. Mogą się między sobą bardzo różnić!

Różnice wynikają z polityki cenowej, taryfikatora, statystyk wypadkowości zebranej przez TU. Z punktu widzenia klienta, najlepsze OC to najtańsze OC – mówi doradca porównywarki mubi.pl

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Umowę OC możesz wypowiedzieć zanim przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Warto to zrobić jeśli znalazłeś tańsze OC.

Jeśli polisę nabyłeś przez Internet lub telefon, w ciągu trzydziestu dni masz prawo z takiej umowy się wycofać. Możesz także wypowiedzieć OC w przypadku, gdy Twoje ubezpieczenie uległo automatycznemu przedłużeniu – warunkiem jest, by jednocześnie nabyć polisę na taki sam okres czasu w innym towarzystwie. Będziesz musiał także zapłacić za okres, przez który Twoje poprzednie ubezpieczenie działało, więc im szybciej podejmiesz decyzję o zakupie nowej, tańszej polisy, tym lepiej.

O tym, w jaki sposób złożyć możesz wypowiedzenie OC i w jakich jeszcze sytuacjach masz do tego prawo, przeczytasz w opracowanym przez eksperta Mubi poradniku na stronie https://mubi.pl/poradniki/wypowiedzenie-oc. Znajdziesz w nim również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. gdzie wysłać wypowiedzenie OC, czy wypowiedzenie pocztowe jest skuteczne oraz czy można wypowiedzieć OC bez podawania przyczyny.

Czynniki wpływające na wysokość składki OC

Na początku wspomnieliśmy, że cena OC zależy od bardzo wielu czynników. Dobrym przykładem może być chociażby marka samochodu. Tu również posłużymy się danymi z kalkulatora OC Mubi: w lipcu br. najmniej za swoje ubezpieczenie płacili właściciele aut marki Dacia (634,89 zł), najwięcej zaś posiadacze BMW (1098,50). Ale znowu – mówimy o danych uśrednionych, bo jednocześnie to właśnie właściciel BMW zapłacił w lipcu najtańsze OC (!). W tym przypadku chodziło o BMW serii 3, o pojemności silnika 2,5, wyprodukowane w roku 1988. Jego właściciel to mężczyzna urodzony w roku 1972, mieszkaniec Wałbrzycha. Najtańsze OC znalazł on w Towarzystwie Ubezpieczeniowym UNIQA.

Wypracowane przez lata zniżki, stan cywilny, miejsce zameldowania – to tylko przykłady kolejnych zmiennych, które wpływają na wysokość składki OC. Publikowane w sieci rankingi tego ubezpieczenia mogą więc dać Ci jedynie bardzo wstępną orientację w kwestii tego, ile Ty konkretnie za swoją polisę zapłacisz. Aby dowiedzieć się dokładnie –  musisz składkę dla siebie wyliczyć. Zrobisz to szybko na mubi.pl

Najtańsze OC z pomocą porównywarki

Być może miałeś już okazję oglądać reklamę telewizyjną porównywarki Mubi – w spocie jej sposób działania wyjaśnia znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. Jest to narzędzie bardzo zaawansowane, ale wyjątkowo proste w obsłudze. Formularz wypełniasz tylko raz, a otrzymane oferty to przegląd rynku ubezpieczeniowego. Co istotne, są to oferty zawsze aktualne, jako że porównywarka na bieżąco zaciąga informacje od współpracujących z nią ubezpieczycieli. W ten sposób najlepiej i najszybciej znajdziesz tanie OC

Z porównywarki Mubi skorzystał jakiś czas temu pan Roman, 34-letni mieszkaniec Katowic, właściciel ośmioletniego auta marki Alfa Romeo.

O porównywarce dowiedziałem się przypadkowo, wertując strony w poszukiwaniu taniego ubezpieczenia OC. Co prawda polisa, którą wykupiłem kilka lat wcześniej, miała za 3 dni automatycznie się przedłużyć, ale pomyślałem, że sprawdzę, czy przypadkiem nie płacę za OC zbyt dużo. Wypełniłem formularz i okazało się, że owszem… W Mubi znalazłem polisę tańszą o dokładnie 267 zł – niby niewiele, ale czas szybko leci i po kilku latach robi się już z tego całkiem konkretna sumka. Nigdy wcześniej nie kupowałem ubezpieczenia online, więc zadzwoniłem na infolinię i konsultant przeprowadził mnie przez cały proces. Podpowiedział mi też, w jaki sposób mogę skutecznie wypowiedzieć OC, które już miałem. Dokumenty polisy kupionej przez Mubi dostałem na maila zaraz po opłaceniu i muszę powiedzieć, że to naprawdę wygodny sposób – żadnych spotkań z agentem, żadnych wizyt w firmach ubezpieczeniowych. Wystarczył laptop i sieć – mówi pan Roman.

Sprawdzone towarzystwa ubezpieczeniowe, pomoc konsultanta i zero zobowiązań

Kalkulator OC samochodu, dostępny na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ to narzędzie nie tylko zaawansowane i proste w obsłudze, ale także rzetelne. W razie jakichkolwiek problemów przy dokonywaniu zakupu polisy, a także w przypadku wszelkiego rodzaju niejasności czy potrzeby zadania dodatkowych pytań możesz skontaktować się z infolinią i skorzystać z pomocy doświadczonych konsultantów. Warto podkreślić, że korzystanie z porównywarki jest całkowicie darmowe, a z otrzymanych propozycji ubezpieczenia OC możesz skorzystać, ale nie musisz – wybór należy wyłącznie do Ciebie i nie ma tu mowy o żadnych zobowiązaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *