nawilżacz powietrza w salonie
Technologia

Nawilżacz powietrza, czyli jak walczyć z suchym powietrzem

Klimatyzowane oraz ogrzewane pomieszczenia zazwyczaj charakteryzują się stosunkowo suchym powietrzem. Należy wiedzieć, że oddychanie takim powietrzem negatywnie wpływa na stan błon śluzowych. Dodatkowo, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach może negatywnie wpływać na naszą skórę. Rozwiązaniem problemu suchego jest nawilżacz powietrza. Jakie nawilżacze powietrza mamy do wyboru?

Nawilżacz powietrza ranking – zorientuj się w ofercie

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, przejrzyj rankingi nawilżaczy powietrza. Dzięki temu dowiesz się, jakie modele cieszą się popularnością. Rankingi to dobry sposób na zapoznanie się z przekrojową ofertą i sprawdzenie, na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę. Oglądając różne nawilżacze powietrza należy zwróć uwagę nie tylko na ich cenę i kształt, ale też na funkcjonalność oraz sposób działania. Pamiętaj, że nie zawsze najdroższe i teoretycznie najbardziej funkcjonalne urządzenie jest najlepszym wyborem. Nawilżacz powietrza powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Na rynku znajdziesz trzy rodzaje nawilżaczy – parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Czym charakteryzują się poszczególne nawilżacze powietrza?

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Jak sama nazwa wskazuje, nawilżacz powietrza ultradźwiękowy wykorzystuje ultradźwięki. Z ich pomocą rozbija on cząsteczki wody na mikroskopijne części, tworzące mgiełkę. Należy jednak mieć świadomość, że tego typu nawilżacz powietrza rozbije na maleńkie drobinki wszystko, co się w nim znajdzie. Minerały znajdujące się w wodzie, drobnoustroje, chemikalia (jeżeli ich dokładnie nie wypłuczemy po wyczyszczeniu urządzenia), czy też olejki zapachowe, których zresztą nie powinno się używać w przypadku korzystania z nawilżaczy ultradźwiękowych. Zaletą tego typu urządzeń jest ich niski koszt i szeroki wybór modeli.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Wybierając nawilżacz powietrza ewaporacyjny, decydujemy się na korzystanie z naturalnego procesu odparowywania wody. Nawilżacz powietrza wykorzystujący ewaporację jest wyposażony w wentylator, przepuszczający powietrze przez specjalny filtr lub matę. Dzięki temu powietrze zostaje oczyszczone i nawilżone, a następnie wraca do pomieszczenia. W tego rodzaju nawilżaczach można używać zwykłej wody kranowej, co obniża koszty eksploatacji. Należy jednak pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów lub maty.

biały nawilżacz powietrza stojący na dywanie koło stołu

Nawilżacz powietrza parowy

Tego rodzaju nawilżacz powietrza działa trochę jak czajnik elektryczny. W środku nawilżacza znajduje się grzałka, która doprowadza wodę do wrzenia. Prosty mechanizm działania sprawia, że urządzenie nie posiada żadnych elementów, które należałoby wymieniać. Problemem mogą być stosunkowo wysokie koszty eksploatacji, połączone z faktem, że para wydostająca się z nawilżacza jest gorąca. Dlatego, tego typu urządzenia nie są polecane dla rodzin z dziećmi.

Wybierając odpowiedni dla siebie nawilżacz, spokojnie przeanalizuj jego właściwości. Jak widzisz, możliwości masz bardzo dużo. Dobrze dobrane do potrzeb urządzenie daje wiele korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *