przygotowanie do porody
Kobieta, Rodzina, Zdrowie

Pierwszy poród. Jak się przygotować?

Zależnie od tego, czy masz zamiar rodzić siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, pierwszy poród jest przełomowym i ważnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety.

Przygotowanie do porodu naturalnego

Kobiet często nie chcą wspominać swojego naturalnego porodu, jako czegoś najgorszego, co przeszły w życiu. Wiąże się z bólem oraz wysiłkiem, jednak dla niektórych matek jest rozpoczęciem nowej, radosnej wędrówki.

Przed porodem naturalnym ważne jest ćwiczenie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, po to, aby stały się bardziej elastyczne i odporne na urazy. Wyćwiczone mięśnie Kegla to mniejsze ryzyko na pęknięcie krocza.

Jeśli przed ciążą kobieta była aktywna fizycznie, to w trakcie trwania ciąży nie powinna z tego rezygnować, jednak z pomocą specjalisty powinna dobrać ćwiczenia i aktywności do swojego stanu. Bycie aktywnym fizycznie w ciąży daje wiele korzyści, nie zanika bowiem kondycja ani wydolność organizmu, poprawia siłę mięśni oraz redukuje stres związany z porodem.

Pobyt w szpitalu po porodzie nie musi być złym wspomnieniem, dlatego minimum miesiąc przed przewidywanym terminem porodu zacznij się pakować: spakuj komplet rzeczy dla dziecka, niektóre artykuły potrzebne dla ciebie – nie martw się, nie jest za wcześnie, im wcześniej się przygotujesz, tym spokojniejsza będziesz, gdy poród się zacznie.

Oprócz torby do szpitala ważną rzeczą jest skompletowanie wszystkich aktualnych badań: morfologii krwi, grupy krwi, USG, WR, Hbs-Ag i APTT.PT oraz badanie na paciorkowce, które mogą być groźne dla dziecka.

Dużą pomoc w przygotowaniu się do pierwszego porodu może pomóc uczęszczanie do szkoły rodzenia. W niej dowiesz się wszystkiego, co wiąże się z porodem oraz zostaną rozwiane wszystkie wątpliwości. W wielkim skrócie, poznasz objawy porodu, jego etapy, naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, metody znieczulania i wszystko o opiece nad noworodkiem.

Pozostałe decyzje, które zostają do podjęcia przed porodem to miejsce, którym chcesz rodzić, wybór osoby towarzyszącej, zapoznaj się z procedurą opieki nad dzieckiem tuż po narodzinach i zbierz wszystkie niezbędne dokumenty tożsamości.

Czas dla siebie

Po narodzinach pierwszego dziecka nie będziesz miała zbyt wiele czasu na pielęgnację i przyjemności, dlatego korzystaj, póki możesz. Na kilka dni przed porodem wykonaj manicure i pedicure, depilację nóg, krocza i pach, idź do fryzera, nakładaj na twarz maseczki. I koniecznie redukuj stres, bo zapewne wszystko będzie dobrze!

Źródło: Szkoła Magiera

1 Comment

  1. Pierwszy poród to duże obciążenie dla organizmu. Dochodziłam do siebie chyba z pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *