wyniki rezonansu magnetycznego
Zdrowie

Rezonans magnetyczny

Istnieje wiele możliwość wykonania badań, na przykład pobranie krwi lub badanie moczu. Powinniśmy mówić lekarzom o Naszych spostrzeżeniach względem organizmu, on zleci Nam odpowiednie badania, aby postawić diagnozę. A czy ktokolwiek z Nas zagłębiał się w temat jakim jest rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa? Albo do czego służy pompa insulinowa i jaka jest jej cena?

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa

Rezonans magnetyczny w sposób nie inwazyjny, może wykonać badania wszystkich wewnętrznych struktur Naszego ciała. Badania zlecane są Nam wtedy, gdy lekarz chce sprawdzić kości, mózg, tkanki miękkie, serce lub kanał szkieletowy. Tomografia komputerowa zaś wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne do badania przekroju narządów wewnętrznych.

Kilka rzeczy, które odróżnia od siebie te dwa typy badania:

  • badanie rezonansem magnetycznym trwa dłużej niż tomografia,
  • podczas badania tomografem wykorzystywane jest promieniowanie, dlatego nie zaleca się częstego wykonywania tego badania, zaś rezonans jest mniej inwazyjny,
  • badanie tomograficzne jest przeciwwskazaniem u osób poniżej 10 roku życia,
  • rezonans stanowi lepsze narzędzie do diagnostyki urazowej.

W obu przypadkach tych badań pacjent musi pozostać bez ruchu na czas wykonania badania, aby dobrze uchwycić zdjęcie wnętrza pacjenta. W rezonansie magnetycznym jak i w tomografii komputerowej może zostać podany pacjentowi kontrast, jest to środek cieniujący organy przez co są lepiej widoczne na zdjęciu. Co ważne po tego typu badaniach, nie odczuwamy żadnych skutków ubocznych, pod warunkiem że nie wykonujemy tomografii komputerowej zbyt często.

Jakie są ceny za takie badania? Cena za pompę insulinową?

Ceny za rezonans magnetyczny są bardzo zróżnicowane, zależy to od tego jakie części wewnątrz organizmu musimy mieć zbadane oraz od tego czy do badania potrzebny będzie kontrast. Do najtańszych badań zalicza się rezonans zatok i oczodołów. Ceny wahają się od 200 złotych, przekraczając nawet 1000 złotych.

Ceny za tomografie 3d wahają się od 200 złotych do 800 złotych. Z racji na wydłużony czas oczekiwania na NFZ, wiele osób decyduje się na prywatne badanie.

Pompy insulinowe wspomagają leczenie cukrzycy, poprzez podanie insuliny. Cena za pompę insulinową uzależniona jest od tego jakie funkcje posiada i przez jakiego producenta powstała. Standardowe modele wahają się w granicach 4 000- 9 000 złotych.

Gdzie najlepiej wykonać rezonans magnetyczny?

Powinniśmy wybierać miejsca z dobrą opinią od pacjentów. W Warszawie i innych dużych miastach, znajduje się wiele placówek świadczących usługi wykonania takiego badania. Chcąc wybrać najlepszą, możemy też skonsultować swój wybór z Naszym lekarzem.

Zobacz aktualne ceny rezonansu magnetycznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *