Piękna róża w ogrodzie to duma właścicieli. Kwiaty te już w starożytności zostały uznane za królewskie. Obecnie cieszą się ogromną popularnością, a hodowcy wciąż zaskakują nas nowymi gatunkami.
Róże królowe ogrody – czy faktycznie to takie kapryśne damy?
Jak się okazuje gatunków róż na świecie jest wielka ilość. Niektóre z nich rosną bez problemu na suchej glebie mocno trzymając korzeniami skarpy. Jak więc widzimy nie każda odmiana róży to krzew, którego trzeba pieczołowicie doglądać. Róża pomarszczona jest odporna na suszę, bardzo dobrze rośnie na skarpach pod warunkiem, że ma odpowiednią ilość słońca.
Jakie mamy typy róż
Klasyfikacja ogrodnicza róż jest dość rozbudowana, dzieli ona odmiany na:
- wielkokwiatowe;
- wielokwiatowe zwane inaczej rabatowymi;
- pnące;
- parkowe inaczej krzaczaste;
- okrywowe;
- miniaturowe;
- róże na pniu.
Wielkokwiatowe
Róże wielkokwiatowe to wynik krzyżowania ze sobą odmian herbatnich czyli Rosa thea hybrida. Ma bardzo ogromne znaczenie gospodarcze, jest uprawiana z przeznaczeniem na kwiat cięty. Posiada okazałych rozmiarów pełne kwiaty wyrastające na pojedynczej, smukłej łodydze. Bardzo rzadko pojawiają się niepożądane boczne pąki. Płatki kwiatu są ładnie wybarwione w barwach od bieli poprzez żółć po ciemną czerwień dającą wrażenie czarnego koloru kwiatu.
Wielokwiatowe inaczej rabatowe
Wielokwiatowe róże tworzą kwiatostany składające się nawet z kilkudziesięciu kwiatów o średniej wielkości. Same kwiaty mogą być pełne albo półpełne. Krzewy tego rodzaju róż rosną dość nisko ale za to szeroko, mocno ulistnione. Kwiaty pojawiają się od początku lata i praktycznie nieprzerwanie kwitną aż do jesieni. Niektóre odmiany nawet do pierwszych przymrozków. Sadzi się je w rozstawie 40×50. Przed zimą należy je okryć, a na wiosnę przyciąć nisko nad 4 oczkiem. Odmiany bukietowe róż wielokwiatowych można wykorzystywać na kwiat cięty.
Odmiany pnące – czepne
Róże odmian pnących wyróżniają się obecnością długich pędów osiągających nawet 3 – 5 metrów długości. Porośnięte są dużymi kolcami zahaczającymi się o podpory, to są tak zwane pędy czepne. Dzięki nim wspinają się po podporach z drewna, muru, kamienia. Kwiaty tworzą się u większości odmian na pędach ubiegłorocznych oraz starszych. Mają tendencję do mniej obfitego kwitnienia na najstarszych pędach, dlatego należy co roku ją przycinać.
Róże odmian parkowych
Odmiany parkowe róż tworzą zazwyczaj okazałe krzewy osiągające nawet dwa metry wysokości. Dekoracyjne są ze względu na kwiaty, liście oraz wybarwiające się na czerwono owoce. Ich wielką zaletą są małe wymagania stanowiskowe, kwitną obficie i zaliczane są do jednych z najodporniejszych na choroby i nieatrakcyjnych dla szkodników róż. Dużo odmian należących do tego rodzaju nadaje się na tworzenie żywopłotów, obsadzania skarp czy zadarniania nieatrakcyjnych powierzchni. Po zrośnięciu są trudne do przebycia nawet dla zwierząt.
Odmiany okrywowe
Ten rodzaj róż uzyskano stosunkowo niedawno. Ich przeznaczenie to głównie zadarnianie dużych powierzchni. Odmiany tego typu mają tendencję do rozrastania się na boki i mocnego krzewienia się, przez co w krótkim czasie pokrywają znaczną połać terenu. Wśród odmian okrywowych rozróżnia się kilka typów w tym odmiany rosnące do 40 centymetrów wysokości za to silnie rozrastające się na boki oraz takie o pędach dochodzących do 100 centymetrów.
Odmiany miniaturowe
Do odmian miniaturowych zalicza się karłowe róże pochodzące od róży chińskiej sprowadzonej około 200 lat temu. Obecnie zazwyczaj uprawia się je w doniczkach w pomieszczeniach, po przekwitnieniu można je przesadzić do ogrodu. Róże miniaturowe są też wdzięcznymi kwiatami na obwódki rabat. Większość odmian bez problemu radzi sobie rosnąć w gruncie. Najwyżej przed zimą wymagane jest okrycie.
Róże na pniu
Prawdziwymi hitami ogrodów od paru lat są róże szczepione na pniu. W ten sposób mogą być uprawiane odmiany zarówno róży pnącej jak też wielkokwiatowej oraz wielokwiatowej. Takie różane drzewka są bardzo dekoracyjne i z powodzeniem mogą stanowić akcent w ogrodzie. Szczególnie swoim wyglądem zachwyca odmiana Excelesa, której pedy okryte kwiatami zwisają aż do samej ziemi.
Róże są krzewami długowiecznymi. Odpowiednio pielęgnowane mogą rosnąć w danym miejscu przez wiele lat. Jednakże tak jak inne krzewy ozdobne w ogrodzie również zapadają na choroby i atakują je szkodniki. Ochrona przed nimi to przede wszystkim prewencja polegająca na odpowiednich przedplonach w uprawie polowej tych kwiatów, sadzenia tylko zdrowego materiału szkółkarskiego oraz usuwania opadłych liści róż. Najbardziej odpowiednie stanowisko dla róż jest słoneczne i przewiewne. Wtedy rosa szybko obsycha z liści, a grzyby mają utrudniony proces rozwoju.
Źródła:
- Róże, M. Jerzy, S. Żyła, M. Czekalski; Warszawa 1992
- https://www.podkarpackiesady.pl/14-roze