danie z ryby
Zdrowie

Ryby – po jakie gatunki warto sięgać w kuchni?

Pragniesz wprowadzić do swojej diety więcej ryb, ale nie wiesz, które gatunki są najbardziej zdrowe? Oto propozycje, które z pewnością nie zawiodą cię zarówno pod względem smaku, jak i bogactwa wartości odżywczych!

Sardynki

Sardynki mogą stanowić wspaniałą przekąskę, zwłaszcza że są łatwo dostępne w wersji puszkowanej. Te małe rybki, nie dość, że posiadają w sobie pokaźne pokłady witaminy D oraz kwasów omega-3, to stanowią również bogate źródło wapnia dobrze służącego naszym kościom. Wszystko dzięki ich niewielkim rozmiarom, które umożliwiają konsumpcję w całości!

Łosoś

Nie bez powodu łosoś uchodzi za jedną z najzdrowszych ryb, pod warunkiem, że wybierzesz rybę pochodzącą ze sprawdzonej hodowli – na przykład karmione składnikami pochodzenia oceanicznego łososie MOWI. Wówczas dostarczysz swojemu organizmowi wspomniane już kwasy omega-3 w ogromnej ilości, podobnie jak witaminę D, E oraz B12. Ogromną zaletą łososia jest fakt, że można go przyrządzić na naprawdę wiele sposobów. Niezwykle ciekawe przepisy znajdziesz na przykład pod adresem http://mowisalmon.pl/przepisy.

Śledzie

Po śledzie warto sięgać zdecydowanie częściej niż w Święta Bożego Narodzenia. Dowód? Poza kwasami omega-3, charakterystycznymi dla większości ryb, stanowią one źródło jodu, żelaza, cynku i fosforu. W mięsie śledzi nie brakuje ponadto witaminy D, B6 oraz A.

Makrela

Bardzo podobne właściwości posiada zaliczana do ryb tłustych makrela. Jeśli chcesz skorzystać z tego bogatego źródła witamin, możesz sięgnąć po popularną wersję wędzoną, ale jeszcze zdrowszym dla organizmu wyborem będzie ryba świeża. Jej znalezienie może być nieco problematyczne, ale warto poszukać świeżej makreli w dobrych sklepach rybnych – wiele osób ją ceni ze względu na odmienny smak i bogate wartości odżywcze.

Pstrąg

A może preferujesz ryby słodkowodne? W takim razie najlepszym będzie pstrąg. Podobnie jak w gatunkach morskich, nie brakuje w nim kwasów omega-3. Wprowadzając pstrąga do swojej diety zadbasz również odpowiednią podaż witamin A i D oraz potasu, magnezu, fosforu i cynku.

Niezależnie od twoich kulinarnych preferencji z łatwością znajdziesz zdrowe ryby, które powinny przypaść do gustu twojemu podniebieniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *