Ludzie w restauracji przy stoliku
Rozrywka

Smakowicie i pięknie

Dla wielu z nas restauracja to nie tylko miejsce, gdzie po prostu chcemy coś zjeść, ale i szansa na miłe popołudnie czy wieczór. Coraz popularniejsze robi się siadanie w restauracji z laptopem i spędzanie godzinki-dwóch na posilaniu się, deserze i pracy równocześnie.

Miło wtedy podnosząc wzrok zobaczyć ładne, relaksujące otoczenie. Tym bardziej miło, jeśli wizyta w restauracji to nasz sposób na oderwanie się od pracy, chwila wypoczynku z gazetą czy po prostu – dobrym jedzeniem. Dlatego spośród różnych możliwości prymat w tej kwestii mają restauracje dobrze zlokalizowane, z ciekawym widokiem z okna. W wielu miastach najlepiej spełniać to zadanie będzie restauracja na starym mieście, z której rozciąga się widok na urokliwe zabytki, a tuż po obiedzie czy kolacji wyjdziemy prosto w najładniejszą część miejskiej sfery.

Dla każdego coś smacznego

Coraz więcej możliwości oferują nam obecnie restauracje, zwłaszcza w większych miastach, jak choćby restauracje w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Wietnamskie, włoskie, chińskie, japońskie, ukraińskie, rosyjskie, hiszpańskie, meksykańskie, francuskie – sprostają każdemu chyba gustowi. Pośród tych możliwości każdy z nas jednak choć od czasu do czasu miewa ochotę na to, co dostać mógłby w domu swej babci, najlepiej w czasie świąt…  Stąd też, a nie tylko z powodu obcokrajowców pragnących poznać lokalne smaki, popularność dań, które oferuje prowadzona w wielu restauracjach kuchnia polska. To przecież nie tylko rosół i schabowy (choć od czasu do czasu każdy o nich chyba pomyśli), lecz wiele wykwintnych i oryginalnych dań, pochodzących niekiedy z dalekiej polskiej przeszłości.

Wpływy i smaki

Polska kuchnia oferowana w restauracjach przez wieki poddawana była różnym wpływom, w zależności od historycznych okoliczności. Dlatego znajdziemy w niej dania powiązane z wszystkimi narodami, które przez wieki zamieszkiwały ten wielokulturowy ogromny twór państwowy, jakim była  Rzeczpospolita Obojga Narodów. To przede wszystkim nasi obecni wschodni sąsiedzi, a zatem smaki polskiej kuchni wiele wspólnego mają ze smakami ukraińskimi, ale także tatrsko-tureckimi, włoskimi, francuskimi czy żydowskimi. Do dań typowych dla polskiej kuchni, które wzbudzają niekiedy zdumienie pełne uznania wśród obcokrajowców, należą z pewnością kiszonki, ogórki czy kapusta, a także zsiadłe mleko, kefir oraz flaczki. Charakterystyczne dla polskiej kuchni są także wspomniany schabowy czy rosół, ale i pierogi, gołąbki, kluski. Spośród deserów faworki czy piernik, a także płynne miody. Do dań dobierane bywają często oryginalne sosy, zwłaszcza ziołowe lub grzybowe, albo ciekawy w smaku sos chrzanowy. Dzięki temu dania zyskują na oryginalności, pozostając dalej w sferze kuchni polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *