Kobieta studiuje w Holandii po angielsku
Rozwój

Studia w Holandii po angielsku

Artykuł partnera.

Holandia to niezwykły kraj, który każdego roku przyciąga studentów z całego świata – w tym tysiące Polaków. Z czego to wynika? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się.

Niderlandy są krajem o wysokim stopniu nauczania, świetnych możliwościach zawodowych oraz szerokiej perspektywie rozwoju. Każdy z nas kojarzy holenderskie sery, pola pełne tulipanów, czy słynne wiatraki. Holandia jest położona w centrum Europy. Tym samym jest to doskonały punkt wypadowy do wielu krajów.

Jeśli myślisz o studiach za granicą, to koniecznie rozważ Holandię. Wysoki poziom nauczania, niezwykłe studenckie miasta, międzynarodowa atmosfera, a także świetnie przemyślany system wsparcia finansowego oraz niskie czesne (1150€ za pierwszy rok i 2300€ za kolejne lata)

Rodzaje uniwersytetów w Holandii

Do najpopularniejszych uczelni należą:

  • Uniwersytety Badawcze – które skupiają się w znacznej mierze na teorii. To nie oznacza, że nie doświadczysz tam praktycznych zajęć, jednak z pewnością będzie ich mniej niż na uczelni innego typu.
  • Uniwersytety Nauk Stosowanych – uczelnie, które powstały z myślą o praktycznym kształceniu. Ich celem jest to, abyś po ukończeniu nauki mógł płynnie wejść na rynek pracy. Są stosunkowo nowym tworem – mają 30/20 lat, jednak są doceniane za swoje innowacyjne podejście.

Kierunki studiów w Holandii

Holandia na tle innych krajów nieanglojęzycznych w Europie wyróżnia się bardzo szeroką ofertą kierunków studiów. Możesz tutaj wybierać z ponad 1500 opcji. Co istotne, przy aplikacji możesz wybrać max. 4 kierunki.

Wsparcie finansowe w Holandii

W Holandii możesz liczyć na kilka form wsparcia finansowego. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Supplementary grant – jest to bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane studentom. Jego maksymalna stawka wynosi 430€ miesięcznie. Aby otrzymać grant należy pracować przynajmniej 56 godzin w miesiącu (średnio 14 tygodniowo). Wysokość grantu jest uzależniona od stanu majątkowego rodziców. Wielu zagranicznych studentów uzyskuje grant.
  • Regular loan – pożyczka, na którą można się zdecydować w przypadku, gdy spełnia się wymóg pracy przynajmniej 56 godzin w miesiącu. Maksymalna kwota wynosi od 600€ do 1000€ (zależy od tego czy równocześnie będzie Ci przysługiwać Supplementary Grant).

Dodatkowe formy wsparcia – należą do nich np. pożyczka na czesne, dodatek do ubezpieczenia, czy grant mieszkaniowy.

Kiedy odbywa się aplikacja na studia w Holandii?

Deadline’y aplikacji są różne w zależności od kierunku i uniwersytetu. Aplikacja na studia w Holandii odbywa się najczęściej: 15 stycznia, 1 maja i 1 sierpnia.

Aplikacja na studia w Holandii z Eduworld

W przypadku Holandii o tym, czy dostaniesz się na wybrane kierunki studiów, decydują przede wszystkim następujące elementy: średnia ocen, CV, list motywacyjny, referencje, rozmowa rekrutacyjna, egzaminy wstępne. Mądrze dobrane kierunki (stworzenie planu A, B, C) oraz bardzo silna aplikacja, zmaksymalizują Twoje szanse.

Polska firma Eduworld zadba o to, aby Twoja aplikacja doprowadziła Cię na wymarzone studia w Holandii. Dodatkowo uzyskasz wsparcie w kwestiach organizacyjnych jak chociażby znalezienie zakwaterowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *