Testy bezpieczeństwa zabawek i produktów dla dzieci
Rodzina

Testy bezpieczeństwa zabawek i produktów dla dzieci

Artykuł partnera.

Zabawa dla dzieci to sposób na poznawanie świata. Dzięki niej rozwija się ich mózg, uczą się nawiązywania relacji, doskonalą swoje umiejętności manualne i ruchowe. Dzieci potrafią bawić się cały dzień bez przerwy. Warto zadbać o to, aby miały różnorodne przedmioty, które będą ich wspierać w rozwoju. Ważne, aby były one bezpieczne, a w tym pomoże badanie zabawek i produktów dla dzieci.

Czy zabawki mogą być szkodliwe?

Rynek dziecięcy pełen jest produktów dla dzieci, a w szczególności tych służących do zabawy. Rodzice mogą wybierać z wielu różnych propozycji w każdym zakresie cenowym. Zabawki są prawie wszędzie, nie tylko w sklepach z artykułami dziecięcymi, ale również w spożywczych dyskontach. Są dodawane do jogurtów czy słodyczy. Warto wiedzieć, że niektóre zabawki mogą być szkodliwe. Mogą zawierać niebezpieczne substancje takie jak ołów, formaldehyd, bisfenole i ftalany. Nie trzeba dodawać, że dzieci zdecydowanie bardziej od dorosłych narażone są na niebezpieczeństwa wynikające z kontaktu z takimi substancjami. Również pod względem użyteczności zabawki mogą stanowić problem. Małe części mogą odpaść, a maluszek może je połknąć. Zabawki interaktywne mogą nie mieć wystarczająco zabezpieczonego miejsca na baterie. Dodatkowo produkty do zabawy mogą być przyczyną różnych urazów, wtedy kiedy dojdzie do urwania ich nietrwałych elementów.

Badanie zabawek i produktów dla dzieci

Istnieją specjalne firmy zajmujące się sprawdzaniem zabawek, mogą one również wystawiać różne certyfikaty. Nie są związane z producentami, aby nie dochodziło do nadużyć. Poza tymi podmiotami zabawki mogą podlegać kontroli instytucji państwowych. Badanie zabawek i produktów dla dzieci jest mechaniczne i chemiczne. Mechaniczne polega na dokładnym sprawdzeniu zabawki i jej zabezpieczeń, konstrukcji, zmierzenia poszczególnych elementów. Ważne jest również sprawdzenie stopnia palności. Następnie zabawki sprawdza się w laboratorium. Osoby tam zatrudnione wykonują specjalne testy, które wskazują czy i w jakiej ilości występują toksyczne składniki. Ilość tych substancji musi być zgodna z obowiązującymi normami, a to oznacza, że nie wszystkie będą zupełnie ich pozbawiane.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę?

W wyborze odpowiedniej zabawki pomagają certyfikaty, po to między innymi przeprowadza się badanie zabawek i produktów dla dzieci. Warto jeszcze zwrócić uwagę na inne zasady kupowania bezpiecznych zabawek. Przede wszystkim można sprawdzić, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, małych, luźnych części. Ważną informacją jest materiał, z którego wyprodukowana jest zabawka. Najbezpieczniej wybierać naturalne materiały i zwracać uwagę na ich trwałość i odporność na złamanie. Niektóre zabawki mają podany skład, można tam znaleźć informacje o substancjach użytych do produkcji. Nie każda zabawka musi być wyposażona w instrukcję obsługi, warto jednak zwrócić na to uwagę, szczególnie przy zabawkach na baterie. Wybierając produkty dla najmłodszych świadomie, można zwiększyć bezpieczeństwo i wzmocnić rozwój dzieci.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://hamilton.com.pl/oferta/opakowania-zabawki-i-produkty-konsumenckie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *