Na wielu uczelniach funkcjonuje tzw. system USOS, czyli Uniwersytecki System Obsługi Studiów. Jest to specjalne oprogramowania, które pozwala studentom na łatwe obsługiwanie swojego toku nauki. Warto wiedzieć czym jest USOS PRz, do czego można go wykorzystać i jak postępować kiedy pojawiają się jakieś problemy z logowaniem.
Czym jest USOS?
USOS to system znacznie ułatwiający obsługę studiów. Dzięki niemu można na bieżąco śledzić ofertę dydaktyczną uczelni, obsługiwać tok swojego nauczania, składać podania i wnioski, obsługiwać prace i egzaminy, załatwiać sprawy związane ze stypendiami, rejestrować się na zajęcia, płacić za różne usługi, wypełniać ankiety dotyczące zadowolenia z przebiegu kształceni itd. Możliwości jest naprawdę dużo i system ten z pewnością bardzo usprawnia działanie uczelni.
Warto zaznaczyć, że USOS jest dostępny tylko dla użytkowników, którzy są do tego upoważnieni. Działa on na wielu uczelniach, między innymi na Politechnicy Rzeszowskiej. Każdy student, który rozpoczyna naukę na studiach otrzymuje dostęp do swojego konta w systemie i tam może sterować swoim systemem nauczania.
Dlaczego warto skorzystać z systemu USOS PRz?
Z pewnością warto skorzystać z Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów. Dzięki temu można oszczędzić wiele czasu i samodzielnie decydować o przebiegu swojego procesu kształcenia. Logując się do systemu studenci mają dostęp do wielu niezwykle przydatnych informacji. Mogą także zweryfikować czy dane informacje są poprawnie wpisane (jak np. oceny, zaliczenia itd.).
Ankiety dostępne w USOSie pozwalają na ocenienie zajęć i bezpośredni wpływ na ich kształtowanie się w przyszłości i na funkcjonowanie uczelni.
Co zrobić jeżeli wystąpią problemy z zalogowaniem się do USOS PRz?
Kłopoty z logowaniem się do USOS PRz zdarzają się naprawdę często. Warto wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji i jakie działanie podjąć, aby zalogowanie się do systemu było możliwe. Można wyróżnić kilka sytuacji, które mogą przydarzyć się użytkownikom przy logowaniu:
- Jeżeli po wpisaniu hasła i nazwy użytkownika, może wyskoczyć okienko wskazujące na to, że podany login lub hasło są niepoprawne. W takiej sytuacji można przypuszczać, że problem z logowaniem ma związek z aplikacją USOS lub nieprawidłową konfiguracją komputera. Aby poradzić sobie z problemem konieczne jest skorzystanie z pomocy serwisu komputerowego.
- Jeżeli po uruchomieniu USOS pojawi się tabelka z prośbą o wprowadzenie poświadczenia, należy wybrać opcje „użyj innego konta”, a następnie wpisać nazwę użytkownika (czyli numer legitymacji) i hasło. Jeżeli okaże się, że poświadczenia nie działają, oznacza to, że hasło, które zostało wpisane jest błędne i trzeba je wpisać ponownie. W razie zapomnienia hasła należy podjąć odpowiednie kroki przewidziane przez system.
- Może się także okazać, że powstał inny problem niż te wyżej wymienione. Mogą to być np. problemy z hasłem, przeterminowanie konta, zablokowanie konta itd. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest opisanie swojego problemu w Internecie i poszukanie odpowiedniego poradnika, który będzie się do niego odnosił, zadać pytanie za pomocą możliwości systemu USOS lub skonsultować się z pracownikami informatycznymi na uczelni.
Jak wygląda struktura USOS?
Strona tytułowa, każdego USOS wygląda bardzo podobnie. Składa się ona z czterech sekcji. Pierwsza z nich to Panel Centralnego Systemu Uwierzytelniania. Kolejna to Menu główne, za pomocą którego można znaleźć listę odnośników do poszczególnych działów systemu jak np. Katalog, czy rozdział dla studentów lub pracowników. Trzecia sekcja to tzw. menu podrzędne. Jego zawartość jest różna w zależności od działu, którego dotyczą.
Nie każdy użytkownik może uzyskać dostęp do każdej opcji, niektóre są dostępne tylko dla wybranej grupy. Ostatnią kwestią jest treść strony. Zmienia się ona po wybraniu konkretnej pozycji w menu. System jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, z pewnością każdy sobie poradzi z jego obsługą.