Rynek miasta
Technologia

Wynajem samochodów na minuty – czyli co warto wiedzieć o carsharingu?

W Polsce przybywa systemów samochodów na minuty – to odpowiedź na zmieniające się potrzeby w obszarze usług motoryzacyjnych. Wielu Polaków deklaruje gotowość rezygnacji z własnego auta na rzecz pojazdu współdzielonego, doceniając zalety carsharingu. Poznań i inne duże miasta to miejsca, gdzie usługa ta jest dostępna.

 

Samochód na minuty – na czym to polega?

Wynajem samochodu na minuty to usługa adresowana do osób poszukujących wygodnych rozwiązań transportowych – bez wysokich kosztów stałych i szeregu obowiązków, z jakimi wiąże się posiadanie auta. Idea carsharingu minutowego jest bardzo prosta: klienci firm takich jak np. PANEK CarSharing mają do dyspozycji oznakowane pojazdy, które są zaparkowane w różnych częściach miasta w sferach obsługiwanych przez danego operatora. Korzystają z nich na zasadach ustalonych przez usługodawcę.

 

Carsharing minutowy – jak korzystać z samochodu?

Aplikacja na smartfona – dokładnie tyle trzeba, aby wypożyczyć auto na minuty. Poznań, Warszawa, Kraków, Gdańsk oraz inne duże miasta są obsługiwane przez różne firmy carsharingowe – każda z nich ma własną aplikację. Wystarczy pobrać na telefon aplikację wybranego operatora i zarejestrować się w systemie, aby uzyskać informacje o znajdujących się w pobliżu autach gotowych do jazdy. Bez aplikacji nie jest możliwe uruchomienie pojazdu oraz zakończenie usługi. Bardzo ważne jest to, aby dane w systemie zgadzały się z danymi z prawa jazdy (obowiązkowe jest przesłanie skanu dokumentu). Płatność za usługę również jest realizowana za pośrednictwem aplikacji – opłata jest pobierana z karty kredytowej kierowcy.

 

Carsharing – ile to kosztuje?

Dużą zaletą wynajmu auta na minuty jest to, że płaci się tylko za czas przejazdu i pokonany dystans. Stawki są różne w zależności od operatora, lecz średnia opłata wynosi kilkadziesiąt groszy za każdą minutę korzystania z pojazdu i za każdy przejechany kilometr. Coraz więcej firm carsharingowych decyduje się na wprowadzenie abonamentu obniżającego stawkę, co dla stałych klientów jest sporym udogodnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *