Wózek to jeden z tych elementów wyprawki dla dziecka, która sprawia rodzicom najwięcej problemów, Po pierwsze jest to dosyć kosztowny przedmiot, po drugie — jeden z zakupów, które mają najdłużej służyć, po trzecie taki, który wpływa znacząco na komfort opieki nad dzieckiem. W związku z tym wybór wózka dziecięcego pochłania mnóstwo czasu, energii, dyskusji i poszukiwań. Mimo to rodzice bardzo często dokonują błędnych wyborów. Jakie błędy popełniają rodzice wybierając wózki dziecięce?
Zakup wózka 3 w 1
W samej idei wózka 3w1, czyli takiego, który składa się z gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego nie ma nic złego. Na rynku jest sporo świetnych modeli takich wózków. Problemem jest, to gdy kryterium wyboru staje się to, by wózek był 3w1. Niestety większość wózków dziecięcych tego typu wyposażona jest w fotelik samochodowy bardzo niskiej jakości, który w żaden sposób nie gwarantuje bezpieczeństwa dziecka podczas wypadku. A to właśnie fotelik powinien być tym przedmiotem, na którym się nie oszczędza i wyborowi którego powinno się poświęcić sporo czasu. Lepszym wyborem są z reguły wózki 2w1 czyli takie, gdzie na wyposażeniu jest gondola i spacerówka.
Zakup „modnego” wózka
Jeśli chodzi o wyprawkę dziecięcą, to w niej także panują pewne mody, które powodują, że nagle na ulicach robi się pełno pewnego rodzaju wózków. Najczęściej są to wózki o pięknym designie, ładnych kolorach. Niestety nie każdy wózek sprawdzi się w każdych warunkach. Kolory, kształt wózka są oczywiście ważne, gdyż przyjemniej idzie się na spacer z przedmiotem, który się po prostu podoba, ale nie powinny być one podstawowym kryterium. Najważniejszą sprawą jest dobór wózka do własnego stylu życia oraz warunków panujących w okolicy — czy mamy do czynienia z gładkimi chodnikami, czy wertepami, czy wózek będzie stał w wózkarni, czy trzeba go wnosić po schodach do domu.
Zakup zbyt ciężkiego wózka
Innym częstym problemem jest wybór wózka, który jest po prostu zbyt ciężki. Wózki dziecięce tzw. terenowe potrafią naprawdę sporo ważyć. A niestety wózek trzeba dosyć często nosić, nawet jeśli mieszka się na parterze lub bloku z windą. Na swojej drodze możemy spotkać niespodziewane schody, wózek przynajmniej od czasu do czasu trzeba zapakować do samochodu, autobusu lub pociągu. Na dłuższą metę ciężki wózek może być prawdziwym utrapieniem.
Wózek o zbyt małych kółkach
Problem ten z kolei dotyczy głównie wózków miejskich. Okazuje się, że wiele z nich ma po prostu zbyt małe kółka, które powodują, że gdy tylko próbuje się używać wózka na jakiejkolwiek nawierzchni innej niż gładka podłoga galerii handlowych, zaczyna on stwarzać problemy. Byle próg, nierówności i tai wózek albo straszliwie hałasuje, albo wręcz trzeba go przenosić, bo nie daje sobie rady z nawierzchnią.
Niedopasowanie wózka do samochodu
Przed zakupem wózka trzeba go koniecznie przymierzyć do samochodu, a właściwie jego bagażnika. Bardzo często wózki dziecięce zajmują sporą powierzchnię po złożeniu — niezbędne jest sprawdzenie, czy na pewno mieszczą się do bagażnika, i czy po włożeniu wózka zostaje tam jakakolwiek przestrzeń na bagaże.
Skomplikowany system składania
Niektóre typy wózków dziecięcych składają się co prawda do kompaktowych rozmiarów, ale sam proces ich składania jest skomplikowany. Oznacza to, że nie sposób zapakować się do samochodu szybko. Co gorsza, tylko przeszkolona osoba może to zrobić — nie można liczyć na to, że ktoś postronny szybko pomoże ze złożeniem wózka. Bardzo często spotyka się rodziców, którzy stoją przy samochodzie z wózkiem i na telefonie szukają filmików instruktażowych, które mają im pomóc w złożeniu wózka.
Niedostępne części zamienne
Wózki dziecięce są raczej wytrzymałe i rzadko się psują. Ale zdarza się, że konieczna jest wymiana opony lub całego koła, naderwie się rączka lub paski. Polityka niektórych producentów zakłada, że takie eksploatacyjne części wózków nie są dostępne. W przypadku jakiejkolwiek awarii jest się wtedy skazanym na wymianę wózka na nowy. Warto więc sprawdzić przed zakupem, czy istnieje możliwość dokupienia uszkodzonych części lub, czy dany wózek ma opcje serwisu.
Zakup zbyt małego wózka
Niektóre kompaktowe wózki są najzwyczajniej w świecie za małe — nadają się do przewożenia tylko bardzo drobnych dzieci. Przed zakupem wózka warto więc pomyśleć, czy chce się go wymieniać wraz ze wzrostem dziecka, czy lepiej kupić coś obszerniejszego, co posłuży dłużej.