Fotowoltaika, a rozwój zrównoważony
Technologia

Fotowoltaika, a rozwój zrównoważony – jak Twoja firma może pomóc środowisku?

Artykuł partnera.

Odnawialne źródła energii są przyszłością nie tylko w przypadku inwestorów prywatnych, ale również przedsiębiorstw. To właśnie firmy generują największe ilości dwutlenku węgla do atmosfery, stąd należy dążyć do wykorzystywania odnawialnych źródeł takich jak powietrze, czy energia słoneczna. Dowiedz się, jak firma może pomóc środowisku poprzez montaż paneli fotowoltaicznych.

Ograniczenie śladu węglowego ma znaczenie – instalacje fotowoltaiczne w firmach

Polska energetyka ciągle oparta jest na węglu. Elektrownie węglowe powodują emisję sporej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Oczywiście energia elektryczna jest dla nas niezbędna, a w przypadku firm dostęp do tańszej energii jest bardzo ważny ze względu na utrzymanie rentowności działalności gospodarczej, czyli ograniczenie kosztów własnych, optymalizację inwestycji, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zysków. Uzyskanie tańszej energii jest możliwe dzięki większemu uniezależnieniu się od dostaw z elektrowni. Można to uzyskać poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej. Warto wiedzieć, że w ten sposób ogranicza się ślad węglowy, a tym samym można przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, a tym samym choćby ograniczenia efektu cieplarnianego. Firma, która korzysta z zielonej energii jest postrzegana jako lepszy partner biznesowy. Świadomość ekologiczna klientów jest także coraz wyższa i dzięki takiemu działaniu można zyskać większy prestiż.

Zoptymalizuj funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej i postaw na połączenie z odnawialnymi źródłami energii cieplnej

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej w firmie konieczne jest wykonanie audytu fotowoltaicznego. W ten sposób można dobrać odpowiednią moc instalacji PV, a także dobrać odpowiednie komponenty. Panele fotowoltaiczne Bielsko Biała to usługa kompleksowa obejmująca audyt fotowoltaiczny, projektowanie, montaż, a także przeglądy oraz serwisy instalacji fotowoltaicznej. Firma dobiera najlepszej jakości ogniwa, które są zabezpieczone w procesie produkcji przed szkodliwym wpływem na środowisko. Posiadają specjalną powłokę, dzięki której szkodliwe pierwiastki nie dostają się do gleby czy wody. Warto podkreślić, że coraz częściej panele fotowoltaiczne są wykonywane bezołowiowo. Ponadto technologia coraz bardziej się rozwija, a dzięki temu produkcja paneli ma coraz mniejszy wpływ na środowisko. Z kolei ich eksploatacja to już zerowa emisja CO2. W końcu pozyskują one energię ze słońca. Istotne znaczenie ma dobór mocy instalacji PV do aktualnego, ale i przyszłego zapotrzebowania na energię. Warto również przy okazji termomodernizacji wymienić kocioł grzewczy na ekologiczną pompę ciepła, która doskonale współpracuje z fotowoltaiką i pobiera energię z gleby lub powietrza. Przy planowanej termomodernizacji należy uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną w projekcie instalacji fotowoltaicznej. Warto również zainwestować w magazyn energii, dzięki któremu możliwa będzie kompensacja mocy biernej, zmagazynowanie nadwyżek energii i jej późniejsze wykorzystanie. W ten sposób firma jeszcze bardziej uniezależnia się od dostaw z elektrowni. Może też korzystać z nadwyżek w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej, co sprawia, że unika przestojów.

Dlaczego instalacje fotowoltaiczne to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu firma wspiera środowisko?

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Trwałość ogniw obecnie ocenia się na 25 lat. Można dzięki nim wspierać ograniczenie efektu cieplarnianego. Nie trzeba również mieć wielkich obaw związanych z tym, co stanie się z ogniwami później. Prowadzone są badania na temat możliwości odzyskiwania surowców z paneli. W Europie funkcjonują też już specjalne firmy, które zajmują się recyklingiem paneli fotowoltaicznych. W tym procesie poszczególne surowce są oddzielane, aby mogły być ponownie wykorzystane. Warto wiedzieć, że w Chinach krzem pozyskiwany tą metodą wykorzystywany jest do produkcji akumulatorów. Instalacje fotowoltaiczne nawet te duże wykorzystują znacznie mniej wody niż elektrownie węglowe. Zatem inwestycja w fotowoltaikę to także oszczędność zasobów wodnych. Fotowoltaika Bielsko to oferta, która pozwoli zwiększyć rentowność Twojej firmy poprzez zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Instalacja o mocy większej o 20-30% niż zapotrzebowanie danego budynku jest optymalnym rozwiązaniem. Gdy firma stawia także na ekologiczny transport, np. auta elektryczne, to montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii staje się niezbędnikiem i zapewnia większe oszczędności, ale i korzyści dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *