Koszenie kombajnem pszenicy na polu
Ogród

Ile kosztuje pszenica lub rzepak?

Artykuł partnera.

Takie lub pytanie zadają sobie osoby zajmujące się uprawą zbóż czy nasion oleistych. Kiedy i w jakiej cenie sprzedać płody rolne? Od czego zależy ich cena konsumpcyjna? Lektura tego tekstu powoli Ci uzyskać odpowiedź na te pytania. Dowiesz się także, skąd czerpać wiedzę na temat zmian cen i ich przyczyny.

Giełda MATIF

Bezpośredni wpływ na ceny pszenicy, kukurydzy czy rzepaku w Europie mają notowania giełdy MATIF. Nazwa giełdy – MATIF to skrótowiec od francuskiego „Marché à Terme International de France”, czyli po polsku – Francuski Międzynarodowy Rynek Kontraktów Terminowych.

Jak wskazuje nazwa, przedmiotem transakcji nie jest zboże, które można bezpośrednio po zakupie spakować i przewieźć do magazynu, a tak zwane kontrakty terminowe. Oznacza to, że przedmiotami zawieranych transakcji są zobowiązania do zakupu lub sprzedaży zboża w obowiązującej w danym dniu cenie giełdowej.

Czy da się przewidzieć zmiany cen?

Z uwagi na fakt, że na wzrost lub spadek cen ma wpływ wiele różnych czynników, osoba nieposiadająca wiedzy i dostępu do zaawansowanych narzędzi analitycznych raczej nie ma takich możliwości.

Jednakże istnieje możliwość korzystania z wiedzy ekspertów, którzy w publikacjach na portalach branżowych analizują sytuację na bieżąco. W raportach dziennych wskazywane są czynniki decydujące o wahaniach cen na giełdzie MATIF, ze wskazaniem tych najbardziej znaczących. Aktualizowane regularnie wiadomości na temat ceny pszenicy znajdziesz na https://agronomist.pl/artykuly/analizy-food-agro.

Co może mieć wpływ na ceny pszenicy lub rzepaku?

Lektura analiz na portalu agronomist.pl pozwala na wyciągnięcie wniosku, że obecnie na ceny zbóż w Europie wpływ mają takie zdarzenia i procesy, jak:

  •   stanowisko Rosji w sprawie eksportu zboża przez Ukrainę,
  •   opady deszczu (lub ich brak) w ujęciu globalnym,
  •   wahania kursu euro względem kursu dolara,
  •   ewentualne nadwyżki zbóż w magazynach,
  •   konkurencyjność zbóż europejskich względem światowych.

Polskim rolnikom pozostaje życzyć, aby plony były obfite, a notowania giełdowe pozwalały na uzyskanie satysfakcjonujących cen skupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *